Tuto skalničku mějte po ruce. V jejích listech se skrývá hotový zázrak
Netřesk střešní pěstovali už staří Římané, a to hlavně na střechách. Měl je ochraňovat před blesky a ohněm. Postupně se netřesk rozšířil do Evropy a později i do Ameriky. U nás tato rostlinka zdomácněla zejména na skalničkách. Málokdo ale ví, že každý list této rostlinky je plný léčivých látek. A hlavně je nenáročný na pěstování.
Bez alergií
I když je aloe vera brána také jako zázrak na všechny neduhy, má jednu nevýhodu. Může se u ní objevit alergická reakce. A to u netřesku skalního nehrozí.
Dužina na rány
Na rány, odřeniny, štípance od hmyzu, ale i kožní záněty, popáleniny, opary a bradavice přiložte čerstvě utržený list dužinou na kůži. Pokud rozmačkáte listy, můžete je přiložit na modřiny a otoky, i na ztvrdlou kůži na patách. Stačí párkrát zopakovat a problémy jsou pryč.
Na kuří oko
Trápí vás kuří oka? Zkuste s nimi zatočit pomocí netřesku. Kůži okolo oka navlhčete a přiložte na něj rozříznutý list dužinou na kůži, zavažte nebo zalepte a nechejte působit několik hodin, nejlépe přes noc. Pak si kůži umyjte v horké vodě a kuří oko zkuste opatrně odstranit.
Zázračný čaj
Z listů si můžete udělat i skvělý čaj, který se popíjí při zánětu mandlí, průdušek nebo zahlenění. Pár listů zalijte vroucí vodou a nechte louhovat asi 10 minut. Na pití však nepřekračujte 2-3 šálky denně. Nálev či jakékoliv vnitřní užívání se nedoporučuje dětem nebo těhotným ženám.
Vyléčí zánět ucha
Tušili jste, že i kapky do uší obsahují extrakt ze skalní růže? Stačí, pokud šťávu z listů mírně nahřejete a nakapete přímo do ucha. Stejně tak můžete šťávu použít i při rýmě, kdy si pár kapek nakapete přímo do nosu. Při rýmě si můžete vypěstovat další zázračnou bylinku. Rýmovník. Pokud jste o něm ještě neslyšeli a nevíte, jak jej pěstovat, poradíme vám. Více jsme o něm psali zde.
Nenáročná
Skalní růže jsou mrazuvzdorné, přežijí na balkoně, ale i v kuchyni. Starejte se o ně tak, jak o jiné sukulenty. Vyhovuje jim sušší slunné místo.