Máte silné premenstruační syndromy? Možná trpíte PMDD
Její název je premenstruační dysforická porucha (PMDD), kterou trpí až pět procent žen. Její příznaky jsou podobné jako u premenstruačního syndromu, ale mnohem silnější. Obvykle postihují ženy, které trpí depresemi nebo se tato nemoc vyskytuje u nich v rodině. Všeobecně trpí touto poruchou více dívky v pubertálním věku a dvacátnice.
Nedostatek serotoninu
Zatím se úplně přesně nezjistilo, co za PMDD stojí, ale odborníci se kloní k názoru, že příčinou je nedostatek hormonu serotoninu. A to je jeden z hlavních důvodů, proč jsou ženy přecitlivělé na své přirozené hormonální změny.
Doslova nesnesitelná
Hlavním příznakem PMDD jsou obrovské změny nálad, které negativně zasahují do pracovních i osobních vztahů. Velmi častým projevem je úzkost, zlost nebo deprese, ale také záchvaty pláče, pocity hlubokého smutku a bezmoci, záchvaty paniky nebo podrážděnost. Ženy, které trpí na PMDD, rovněž ztrácejí zájem o každodenní činnost a vztahy, mívají pocity bezmocnosti. Jsou chronicky unavené, často se přejídají.
Otoky i bolesti
Stejně tak jako u premenstruačního syndromu se i u PMDD objevují i fyzické příznaky. Mezi ty nejčastěji patří napětí v prsou a jejich otékání, bušení srdce, silná bolest hlavy, kloubů a svalů, pocit nafouklého břicha, nateklý obličej a nos. Proti zadržování vody můžete zkusit i pár osvědčených rad, o kterých jsme psali zde. Všechny symptomy si navíc ještě několikrát vynásobte a ve spojením s psychickými problémy máte diagnózu PMDD na světě.
Léčba je možná
Klíčovým nástrojem k určení těchto zdravotních komplikací denní záznamy, které si žena vede aspoň dva měsíce. Pak je potřeba navštívit lékaře, který by měl pomoci ulevit od tohoto utrpení. Některé ženy s PMDD užívají antidepresiva. Řešením také může být nasazení hormonální antikoncepce.