Játra trpí v létě ze všech orgánů nejvíce. Těmto činnostem byste se určitě měli vyhnout
Játra je jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle a fakt, že jejich oslabení či začínající poškození si příliš neuvědomujeme, je poměrně nebezpečný. Zmíníme samozřejmě klasické věci, jako například alkohol, ale nejprve se vrhneme na věci, u nichž byste nepředpokládali, že mohou játrům škodit.
Bylinky
První jsou kupodivu bylinky. Kopřivový nebo i jiný bylinný čaj může játra pořádně zatížit, pokud ho konzumujete déle, než je doporučená doba. Dávejte si proto pozor, jak dlouho čaj pijete a kolik šálků denně je doporučených.
Látky, které se v bylinách nacházejí, se odbourávají v játrech a jejich nadměrné množství jim může ublížit. Odborníci doporučují, abychom jeden druh bylinného čaje nepili déle než dva týdny.
Ztučnělá játra a pohyb
Jedním z nejčastějších nálezů doktorů jsou ztučnělá játra. Získat je můžeme různými způsoby a jedním z nich je i málo pohybu. Přitom pomoci může i pár kroků, které provedete každou hodinu. Játra tak snadněji zpracují tuky, cukry, vitamíny i minerály z potravy a rychleji odstraní nebezpečné toxiny.
Ztučnění jater patří mezi onemocnění, která nejsou na první pohled nijak viditelná. Pokud se však léčba zanedbá, může to pro naše játra mít vážné následky. Přitom léčba je poměrně jednoduchá. Důležitá je proto včasná diagnóza, upravení stravy a celkově životního stylu.
Alkohol
Konečně se dostáváme k příčině, která nejčastěji trápí naše játra. I konzumace alkoholu má svá vlastní pravidla. Podle odborníků je pro naše tělo přijatelnější, když pijeme v malých dávkách pravidelně, než jednou za čas ve velkém množství. Jak působí káva na naše játra? Čtěte více a budete překvapeni.
Nikdy nepijte alkohol nalačno a nezapíjejte jím léky ani vitamíny. Pokud se chystáte na večírek, kde se podává alkohol, střídejte každou sklenici alkoholu se sklenicí čisté vody.
Diety
Překvapíme vás, ale jednou z věcí, která nadměrně zatěžuje játra, jsou různé diety. Hlavně pokud jde o monodiety, které mají rychlý efekt na hubnutí, ale trpí jimi hlavně naše játra. Platí to hlavně o bílkovinných dietách, proto se vždy raději předem poraďte se svým lékařem o možných následcích.
Proč dieta představuje problém? V důsledku vynechávání základních látek, jakými jsou bílkoviny, cukry nebo tuky, nedostává žlučník dostatek podnětů a je proto nepravidelně vyprazdňován. To může vést k tvorbě žlučníkových kamenů. Vzniklá nerovnováha může poškodit kromě jater i další orgány. Nejčastější signály, že vaše játra nejsou v pořádku. Psali jsme před časem.
Jak se projeví poškozená játra?
- tmavá moč
- světlá stolice
- žluté zbarvení kůže a očí
- tlak pod levým nebo pravým podžebří
- zápach z úst
- chuť na pikantní
- únava
- bolest svalů a kloubů, bez předchozího zatížení
- modřiny i po malém tlaku na kůži
- zvracení
- nadýmání
- svědění kůže bez viditelné vyrážky
Játra fungují jako hlavní detoxikační orgán těla, jsou zodpovědná za odstraňování jedovatých látek z těla, metabolismus důležitých látek i zásobování živin. Mějte to stále na paměti.