Pozor! Klimatizace může poškodit vaše oči

 Zdraví 
10. srpna 2018 08:35 / Bronislava Silná
  1
📷
4 fotografie v galerii
Účinek klimatizace může být pro oči devastující Shutterstock
Letní vedra nás vedou k používání klimatizací. Máme je v autech, doma i na pracovištích. U citlivých osob může však dojít k nenávratnému poškození zraku. Čtěte dál, abyste věděli, jak se chránit.

Nezvykle vysoké teploty jsou pro lidské tělo nepříjemné, a tak se snažíme si pobyt v místnostech všelijakým způsobem zpříjemnit. Jednou z možností je použití klimatizačních jednotek. Mají však jednu zásadní vlastnost: vysušují vzduch v místnosti. Navíc nezvykle nízká teplota má také špatný vliv na tělo. Snadno dochází u citlivějších jedinců k nachlazení. Pro oči ale mohou mít klimatizace doslova devastující účinky.

Syndrom suchého oka

Může se vyskytovat i samostatně, bez souvislosti s použitím klimatizace. Ale moderní ochlazování vzduchu je na vině stále častějším projevům této nemoci. Povrch oka je stále sušší a sušší. A pokud situace trvá a neřeší se, může dojít k poškození spojivky nebo rohovky.

Větší problém mají samozřejmě lidé, kteří mají omezenou tvorbu slz. U takových jedinců se v klimatizovaných místnostech objeví pocit pálení očí nebo písku v očích. Tělo se snaží produkovat slzy. V jisté fázi onemocnění tedy může být slz až příliš. Pokud problém přetrvává, postupně se odstraní slzný film na povrchu oka a krycí epitel a infekce má přímý průchod k rohovce. Pak dojde třeba i ke vzniku rohovkového vředu.

Řešení

Pokud pořizujete novou klimatizaci, kupte si takovou, která má schopnost vlhkost v místnosti upravovat podle vašich požadavků. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 40–50 %. Patříte-li mezi citlivé osoby, určitě si zakupte některý z přípravků ke kapání do očí. Umělé slzy nejsou v těchto případech žádnou zbytečností, ale dobrým prostředkem, jak nepřijít o zrak. Klimatizaci nikdy nepouštějte přímo na sebe a ochlazujte vzduch maximálně o pět stupňů v porovnání s okolní teplotou.

A když klimatizaci nepoužíváte?

Mnozí lidé používají během horkého počasí jen větráky. Odborníci ovšem uvádějí, že jejich vliv na stav očního ochranného filmu je často ještě horší než v případě klimatizací. Větrák totiž žene horký vzduch, který vysušuje povrch oka ještě více.

Další komplikací pro rozvoj onemocnění je styl vaší práce. Jestliže jste zavření v klimatizované místnosti nebo v místnosti s větrákem a musíte pracovat celý den na počítači, je to pro vaše oči to nejhorší.

Další doporučení

Snažte se, aby se v místnostech obměňoval vzduch. V autě občas klimatizaci vypněte a místo toho otevřete okénka. Při pocitu pálení očí raději vyhledejte očního lékaře, aby vám zkontroloval stav vaší rohovky. Další zajímavé informace o tom, jak udržet oči v dobrém stavu, najdete v článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít