Pět bylin, které byste měli mít vždy při ruce

 Zdraví 
18. srpna 2018 07:58 / Bronislava Silná
  1
📷
5 fotografií v galerii
Heřmánek patří k velmi užitečným bylinkám Shutterstock
Trápí nás spoustu obtíží a nemocí a k dispozici máme celou řadu léčivých bylin. Kdo se v nich má ale vyznat? Pro základní použití jich naštěstí vystačí jen pár. Poradíme vám, které to jsou.

Je samozřejmě možné, že se po přečtení tohoto článku rozhoří diskuse, proč nebyla zvolena jiná bylina do výčtu pěti nejdůležitějších. Každý máme totiž své preference a každý také řešíme svoje specifické potíže, na které se nám osvědčil coby pomocník jiný zástupce rostlinné říše. To ale nic nemění na tom, že znát pár základních bylin a aktivně je používat není žádná věda, ale spíš nutnost.

Heřmánek

Na prvním místě je třeba zmínit heřmánek, protože jde o bylinu, která má zásadní vliv na naše zdraví. Působí protizánětlivě a v dobách, kdy ještě nebyla antibiotika, ale i dnes, kdy mnohá antibiotika přestávají fungovat, se hodí mít heřmánek při ruce. Navíc se dá využívat zevně na různé odřeniny, vředy, akné i další kožní problémy, ale také vnitřně na léčbu střevních a žaludečních infekcí a také na další nemoci trávicího traktu. Své vykoná i v ústní dutině. Heřmánek si též můžete přidat do koupele pro celkové uvolnění. Krásně voní.

Šalvěj

Šalvěj sice nemá tak široké spektrum použití, ale při zánětech zubů či při různých zažívacích obtížích nebo bolestech v krku je nenahraditelná. Snadno se pěstuje, má zajímavou chuť a v rozumné míře se dá popíjet i jako čaj. Vedle lékařských účelů ji využijete také v kuchyni jako koření. Podrobnosti se dozvíte v článku zde.

Jitrocel

Mezi našich pět top bylin jistě musíme zařadit jitrocel, který má řadu využití. Hodí se i na rány, které pomáhá hojit. Nejčastěji ho využíváme při silném zahlenění. Známý je sirup z jitrocele, ale stačí popíjet i obyčejný odvar z listů. Použít k tomu účelu lze také jitrocel se širokými listy. Čerstvé listy obsahují řadu vitaminů, takže doporučujeme je přidávat do salátů. Jitrocel své účinky předává všude tam, kam vstoupí. Nepochybně tedy neudělá chybu ani ten, kdo má nějaké trávicí problémy a sáhne po něm.

Kopřiva

Tuto bylinu řadíme do první pětky jednak pro její snadnou dostupnost, ale zejména pro čistící účinky. Pomáhá s detoxikací organismu a z vitaminů přináší zejména železo, takže pomáhá všem, kteří trpí chudokrevností. Mladé kopřivy se dají také využít jako náhrada špenátu.

Echinacea

Echinacea roste poměrně běžně kolem nás, ale je také dobře dostupná v lékárnách. Má dobrý vliv na veškerá nachlazení, rýmy a jiné respirační nemoci. Také uvolňuje pocení a pomáhá tak srážet teplotu, takže zde máme něco, v čem nám ostatní výše jmenované bylinky tolik nepomohou. Echinacea podporuje imunitu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...