Zapomenutá léčivka v akci

 Zdraví 
12. srpna 2018 08:09 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ajuga reptans má zajímavé léčivé účinky Shutterstock
Znáte zběhovec plazivý? Pokud ne, tak byste se měli seznámit. Hojně rozšířená rostlina, která existuje i v různých okrasných podobách, je totiž léčivá. Byla by škoda ji nevyužít.

Zběhovec plazivý, latinsky Ajuga reptans, je nízká trvalka s výškou do 20 cm. Kvete od dubna do července, ale bývala spíš součástí bylinkových zahrádek. Pak se na ni pozapomnělo. Je to škoda. Přitom rostlina není nijak náročná na péči. Má tendenci se rozrůstat prostřednictvím nadzemních výhonů, jak ostatně napovídá i její název.

Léčivé účinky

Zběhovec se hodí při zánětech dýchacích cest, při kašli a nachlazení. Obzvlášť ceněný byl pro své účinky při ztrátě hlasu. Jeho vliv ale přesahuje oblast dýchacích cest. Podporuje také trávení a metabolismus, má protizánětlivé účinky, podporuje jaterní funkce. S výhodou ho mohou užívat lidé, kteří trpí bolestmi v trávicím traktu. Zběhovec také dokáže mírně snížit krevní tlak. O možnostech snížení krevního tlaku se dozvíte také v článku zde.

Sběr a užití

Sbírá se kvetoucí nať a suší se co nejrychleji ve stínu. Užívá se ve formě čaje. Nemá žádné vedlejší účinky, proto při běžném pití nejste nějak zásadně omezeni. Klidně si můžete dát i čtyři velké šálky denně. Tam, kde jiné byliny jako je jitrocel, mateřídouška či plicník nefungují dost dobře, může pomoci právě zběhovec. Léčivé jsou všechny jeho varianty.

Tipy na použití

Na hlasivky se doporučuje použít směs ze zběhovce, řepíku a slézu. Můžete přidat i listy podbělu či nať plicníku. Bylinky zalijete vařící vodou a necháte vyluhovat asi deset minut. Pak scedíte.

Ze zběhovce si můžete připravit také bylinnou koupel. Bude užitečná při různých poraněních a podlitinách. Je také mírným antirevmatikem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte