Zapomenutá léčivka v akci
Zběhovec plazivý, latinsky Ajuga reptans, je nízká trvalka s výškou do 20 cm. Kvete od dubna do července, ale bývala spíš součástí bylinkových zahrádek. Pak se na ni pozapomnělo. Je to škoda. Přitom rostlina není nijak náročná na péči. Má tendenci se rozrůstat prostřednictvím nadzemních výhonů, jak ostatně napovídá i její název.
Léčivé účinky
Zběhovec se hodí při zánětech dýchacích cest, při kašli a nachlazení. Obzvlášť ceněný byl pro své účinky při ztrátě hlasu. Jeho vliv ale přesahuje oblast dýchacích cest. Podporuje také trávení a metabolismus, má protizánětlivé účinky, podporuje jaterní funkce. S výhodou ho mohou užívat lidé, kteří trpí bolestmi v trávicím traktu. Zběhovec také dokáže mírně snížit krevní tlak. O možnostech snížení krevního tlaku se dozvíte také v článku zde.
Sběr a užití
Sbírá se kvetoucí nať a suší se co nejrychleji ve stínu. Užívá se ve formě čaje. Nemá žádné vedlejší účinky, proto při běžném pití nejste nějak zásadně omezeni. Klidně si můžete dát i čtyři velké šálky denně. Tam, kde jiné byliny jako je jitrocel, mateřídouška či plicník nefungují dost dobře, může pomoci právě zběhovec. Léčivé jsou všechny jeho varianty.
Tipy na použití
Na hlasivky se doporučuje použít směs ze zběhovce, řepíku a slézu. Můžete přidat i listy podbělu či nať plicníku. Bylinky zalijete vařící vodou a necháte vyluhovat asi deset minut. Pak scedíte.
Ze zběhovce si můžete připravit také bylinnou koupel. Bude užitečná při různých poraněních a podlitinách. Je také mírným antirevmatikem.