Pravda o detoxikaci organismu. Budete překvapeni, jak v těle funguje

 Zdraví 
15. srpna 2018 09:38 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jenom na šťávách vaše tělo dlouho nevydrží Depositphotos
O tom, že lidé zbytečně podléhají modní trendů, jsme psali již mnohokrát. Dnes se podíváme na velmi oblíbenou detoxikaci organismu. Jak funguje a potřebuje naše tělo něco jako je detox?

Detoxikace slibuje vyčištění organismu od škodlivých látek a zároveň i rychlé zhubnutí. Faktem ale je, že organismus se čistí sám, a to díky ledvinám a játrům.  Stejné je to s kilogramy, které člověk rychle shodí. Ty se brzy vracejí. Vědci, kteří se problematikou zabývají, upozorňují, že detoxikační nápoje nečistí organismus a navíc zpomalují metabolismus.

Co na detox říkají odborníci

Detoxikace nám slibuje, že očistí organismus od škodlivých látek a zároveň nám umožní hodně a rychle zhubnout. Jde ale o falešné sliby. V jednom z dokumentů Harvardské univerzity se zdůrazňuje, že existence údajných toxinů by bylo třeba nejprve prokázat. Podle nich zná medicína jen jednu reálnou detoxikaci, a to od alkoholu, léků a jedů pomocí specifických procedur.

Toxiny, které jsou zodpovědné za bolesti hlavy, další bolesti, zažívací potíže, únavu či depresi, se neodstraní takzvanou pročišťovací kúrou, ale zlikviduje je náš organismus sám. Jaké jsou vedlejší účinky hubnutí jsme psali před časem.

Jak je to s hubnutím při detoxu

Pokud jde o shazování kilogramů, všechny očišťovací kúry drasticky snižují bazální metabolismus. Organismus, který je vystaven téměř půstu (nápoje většinou nahrazují jídlo), nastolí pohotovostní režim a zpomalí své funkce. Díky tomu, že konzumujeme málo kalorií, sice hubneme, dostavují se ale vedlejší účinky jako je únava, návaly neovladatelného hladu, problémy s dýcháním, bolest hlavy a problémy se stolicí. 

Po ukončení detoxikace se shozené kilogramy rychle vracejí. Navíc ztrácíme tekutiny, a tak jakmile se vrátíme k běžnému stravování, vrací se i původní váha, upozorňují vědci. Největší bludy, které se tradují kolem hubnutí. Proč je někdo jako koule a druhý jako vyžle?

Co nám chybí při detoxu

V očistných programech chybí proteiny a další podstatné výživné látky. Obsahují jen málo sacharidů a často jsou doplňovány projímadly, které způsobují dehydrataci a dostavují se problémy se střevy. Všechny možné diety mohou těžce poškodit střevní mikroflóru, a pokud je často opakujeme, vystavujeme se riziku metabolické acidózy. Ta ohrožuje elektrolytickou rovnováhu, kdy se krev stává kyselejší, což může vést k velmi vážným následkům.

Technikám, které slibují pročištění střev, je lepší nevěřit. Ve střevech totiž "odpadový" materiál nepřiléhá ke stěnám, proto je zbytečné střeva "promývat", abychom se zbavili teoreticky toxických látek ze střevních stěn. Rizika, která při detoxikačních kúrách vznikají, převyšují jejich případný přínos.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít