Jak poznáte, že vaše dítě trpí autismem. A může nemoc způsobit očkování?

 Zdraví 
12. srpna 2018 09:21 / Monika Thomsonová
  7
📷
3 fotografie v galerii
Co autismus způsobuje zatím odborníci nevědí Depositphotos
Autismus v podstatě znamená vývojovou poruchu mozku, která je způsobená dysfunkcí jeho určitých částí. Pojďme se podívat, jak se autismus projevuje a jak je to s teorií, že autismus způsobuje očkování.

Někdy je autismus charakterizován jako uzavření, zahledění se do sebe, bez spojení s tím co je reálné a skutečné. O autistech se pak mluví jako o lidech, kteří si žijí ve svém světě a o společnost ostatních nestojí.

Jak se autismus projevuje?

Dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Charakteristické jsou výrazně problémy v sociálním chování a ve schopnosti komunikace. Na první pohled to vypadá, že autistické dítě postrádá empatii a schopnost vidět věci z perspektivy druhých. Chová se, jako by mu byli druzí lhostejní, nebo dokonce neexistovali. Více jsme psali v jiném článku.

Navazování přátelství je pro něj zpravidla obtížné. Často nedokáže zcela regulovat své jednání. To může mit podobu výbuchů zlosti, ale i sebe zraňujícího chování. Rozrušit ho může jakákoliv změna prostředí.

Přibývá případů autismu?

Autistů přibývá. Do určité míry může být za nárůstem autistů větší povědomí lékařů a větší míra kontroly rodičů. Odborné studie nicméně ukazují, že ani to nevysvětluje zvýšený nárůst z posledních let. 

Co autismus způsobuje?

To zatím odborníci úplně nevědí. Zřejmě jde o kombinaci genetických předpokladů. Magnetická rezonance ukázala, že u autistů chybí jistá nervová propojení mezi různými mozkovými centry. Profesor vývojově psychopatologie na Cambridgeské univerzitě a uznávaný expert na autismus Simon Baron-Cohen míní, že autisté mají extrémně mužský typ mozku, a to kvůli vysoké hladině testosteronu v těle matky během těhotenství.

Mužský typ mozku se vyznačuje nedostatečným propojením pravé a levé hemisféry, což vede k menší míře emoční citlivosti. U autistů je to ale extrémně zvýrazněno. Podle této hypotézy se autisté zvládnou silně soustředit na jeden podnět, ale mnohem hůře na víc věci najednou, což je nezbytné pro pochopení rychle se měnících sociálních situací. Vyvrácena byla naopak teorie, že autismus děti vzniká nedostatkem lásky při výchově.

Způsobuje autismus způsobuje očkování u malých dětí?

Na počátku této dodnes rozšířené "očkovací" teorie stál později prokázaný podvod, kdy lékař A. Wakefield publikoval v prestižním časopise The Lancet studii, která prokazovala zvýšený výskyt poruch autistického  spektra po očkování MMR (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám). Když se provalilo, že si zjištění vymyslel, byl v Británii vyloučen z lékařského stavu. Odjel do USA, kde prohrál další soudy. Souvislost mezi očkováním a propuknutím autismu posléze vyvrátily desítky studií. Nejčastější mýty o očkování malých dětí. Co je na nich pravdy? Čtěte zde.

V jakém věku bývá zpravidla nemoc diagnostikována?

U dětí s nízkofunkčním autismem často už mezi druhým a třetím rokem. U dětí s lehčí formou poruchy ale i mnohem později, výjimečně dokonce až v dospělosti.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum