Vaříte nebo grilujete v alobalu? Koledujete si o pořádný malér

 Zdraví 
09. září 2018 14:36 / Šárka Sokolská
  2   1
📷
6 fotografií v galerii
Vlivem vysokých teplot se z alobalu uvolňuje hliník Shutterstock
Používáte běžně při vaření nebo grilování alobal? Tak byste tento způsobu přípravy jídla měli přehodnotit. Podle odborníků vám hrozí vážné nemoci, včetně Alzhemierovy nemoci.

Hliník patří k nejrozšířenějším kovům na celém světe. Používá se při balení potravin (konzervy, plechovky, obaly), ale také v kosmetice jako součást deodorantů, ale přidává se i do některých očkovacích látek. A hliníková folie nebo-li alobal, je hojně využívána také v domácnosti, zejména při přípravě jídle. Některé výzkumy z posledních dob však ukazují, že jde doslova o časovanou bombu.

Hliníkové jídlo

Odborníci zjistili, že pokud je alobal vystaven vysokým teplotám, což se děje při pečení nebo grilování, začnou se z něj uvolňovat malé kusy kovu. Výsledkem toho všeho je, že si pak pochutnáváte na masíčku s hliníkem. Podle Světové zdravotnické organizace je přípustná denní dávka kovu 40 miligramů, ale studie ukázala, že při vaření jídla v alobalu obsahují tyto potraviny až desetinásobek přijatelného množství. A co víc. Potraviny, které byly připravované v různých kyselých či kořeněných marinádách, obsahovaly ještě více hliníku než ty, které se vařily v alkoholu či soli.

Napomáhá Alzheimeru?

Největším problémem hliníku je fakt, že jde o neurotický kov, který je po mnoho let spojen s Alzheimerovou nemocí. Takže není vyloučené, že právě příprava jídla v alobalu stojí za vznikem této nemoci. O jejich příznacích jsme více psali zde. Aluminium ale způsobuje celou řadu dalších potíží.

Nemusí se s vápníkem

Je dokázáno, že hliník se nemusí s vápníkem. A ten, jak je známo, je důležitou stavební látkou pro naše kosti. Vzhledem k tomu, že vápník v tomto nerovném boji prohrává, je jasné, že konzumace hliníku může vést k odvápnění kostí, a také být spouštěčem osteoporózy.

Napadá další orgány

Tím, že hliník kontaminuje i další orgány v těle, může způsobit celou řadu zdravotních potíží. K nim bezesporu patří ztráta paměti, nedostatek koncentrace, problémy s tělesnou rovnováhou, ztráta kontroly nad ovládáním svalů. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu