Víte, k čemu je dobrá lymfa v těle? Když špatně funguje, hrozí tyto nemoci

 Zdraví 
07. září 2018 09:49 / Martina Langová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Dbejte na prevenci, špatně fungující lymfa může napáchat neplechu Shutterstock
Za kvalitu našeho imunitního systému je zodpovědná slezina, protože čistí lymfatický systém a odvádí z organismu toxiny. Lymfa, která tímto systémem proudí, obsahuje nečistoty a vylučuje je z těla. Pokud se však lymfatický systém přetíží či zanese, může nastat problém.

Většinou reagují jako první krční mandle a dávají nám jasný signál, že v těle není něco v pořádku. Pokud tedy až příliš často trpíme bolestmi v krku, chrapotem nebo angínami, pravděpodobně není náš lymfatický systém v pořádku. To samé platí v případě, že máme potíže se štítnou žlázou, hormonálním systémem nebo žlázami s vnitřní sekrecí.

Pročistěte se

Podobné je to i s otoky, kterými trpí zejména ženy. Tukové buňky zvyšují svůj objem a tvoří se nevzhledné polštářky. Následně se pak objeví celulitida a vznikají otoky. S tím může pomoci lymfatická masáž, která využívá cíleného tlaku a směru. Lymfu tím dokáže opět zaktivovat a škodliviny se z těla začnou odplavovat ven. Postupně pak pochopitelně mizí i nepříjemné otoky.

Narušení lymfy

Za špatně fungující lymfatický systém si však můžeme často sami. Například holení v podpaží či vytrhávání chloupků může přerušit správnou cirkulaci lymfy, která proudí těsně pod kůží. Přetížení lymfatického systému mohou způsobit i některé léky (například antikoncepce, léky na revma nebo spreje na astma). A ani jizvy nejsou bez viny. Pokud jsme měli úraz či jsme podstoupili lékařský zákrok, pak v postiženém místě bude s největší pravděpodobností tok lymfy narušen.

Účinná detoxikace

Pročištění organismu bychom do svého života měli zařadit ideálně dvakrát do roka – na podzim a na jaře. Prim by v něm měly hrát právě byliny vhodné pro očistu. Ty totiž zvyšují výkonnost jater a ledvin, což jsou hlavní čisticí orgány. Byliny s obsahem saponinů (mají čisticí účinky – kopřiva, pampeliška, bříza) by zase měly uvolnit nečistoty z tkání, svaloviny a podkoží. A urychlí i tok lymfy v těle. Správnou a účinnou detoxikací se můžeme zbavit bolestí hlavy, celulitidy, otoků, křečových žil a posílíme náš imunitní systém.

Správný jídelníček

V období očistné kúry je třeba každé ráno vypít sklenici vlažné minerálky nebo vody s vymačkanou citronovou šťávou. Případně můžeme citron nahradit lžící jablečného octa, který povzbudí látkovou výměnu a vyplaví z těla odpadní látky. Pokud bereme očistu opravdu vážně, měli bysme se vzdát kávy, cigaret, alkoholu, tučných a sladkých jídel i přeslazených a sycených limonád. Zařaďte ideálně naše sezonní plody.

K pití jsou nejvhodnější čerstvě vymačkané a ředěné ovocné či zeleninové šťávy. A pochopitelně i čistá voda. Jednou týdně je pak vhodné zařadit do režimu půst. Jeho účinky spočívají v tom, že se organismus nemusí zabývat trávením přijatého jídla a soustředí svou činnost jinde. Půst podporuje vylučování růstového hormonu, který posiluje obranný systém organismu a regeneraci. A nezapomeňte na pravidelné lymfatické masáže. Aby lymfa začala tělem správně proudit, je vhodné absolvovat kúru alespoň deseti sezení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu