Milujete opalování v soláriu? Pozor, může vás potkat tato nepříjemnost

 Zdraví 
01. září 2018 11:33 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Tanorexie je chorobný strach z blednutí Shutterstock
Pokud chodíte pravidelně do solária, pak zbystřete. Na tomto typu opalování může vzniknout závislost. Její název je tanorexie.

O prospěchu či škodlivosti solárií se vedou roky kolikrát i živé diskuze. Jedna strana tvrdí, že je škodlivé, ale druhá zase, že v malých dávkách ne, dokonce že je zdravější než pobyt na slunci. Ať už jste zastánci jakékoli strany, vězte, že i taková obyčejná věc, jako je návštěva solária, může přejít v závislost podobnou té na alkoholu či drogách.

Panický strach z blednutí

Jedná se o psychické onemocnění, kdy pacient silně touží mít stále opálenou kůži. A prožívá obrovské pocity úzkosti, pokud se nemůže opalovat venku nebo jít do solária. Tito lidé trpí obrovským strachem z toho, že pokud se jeden den nebudou opalovat, jejich kůže vybledne.

Jde o vážné onemocnění

Tanorexie je stejně vážné psychické onemocnění, stejně jako anorexie či bulimie. I tanorexie může vést k vážným zdravotním problémům, a to především k rakovině kůže. Takto postižený člověk totiž neustále vyhledává další sluneční nebo UV záření, prodlužuje dobu pobytu na slunci nebo v soláriu a zvyšuje se tak velmi výrazně riziko rakoviny kůže nebo očí. A nemluvě o tom, že kůže po přílišném opalování velmi rychle stárne a vysouší se.

Celosvětový problém

O tom, že tanorexie je skutečně vážný problém, hovoří i výsledky jednoho výzkumného centra v USA. Podle jeho průzkumu vykazovalo ze čtyř set studentů 27 % závislost na soláriu. Co se týče léčby, ta je stejná jako u jiných psychických poruch, tedy za pomocí psychoterapie. Problémem však je, že málokterý člověk je ochotný si připustit, že má tanorexii.

Zdravé opalování

Sluneční záření stejně jako opalování má na druhou stranu i pozitivní vliv na zdravotní stav i psychiku. Především dochází k tvorbě vitaminu D, který je velmi důležitý pro to, aby naše kosti zůstaly silné. Pomáhá také při onemocnění kůže, jako je například lupénka nebo akné. Ale všeho s mírou, stačí tak jednou či dvakrát do týdne vystavit své tělo sluníčku nebo solárním trubicím. Pokud přeci jen chcete mít opálenou pokožku, vsaďte na samoopalovací přípravky. O tom, jak je správně nanášet, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda