Virus HIV je na vzestupu, či ústupu?

 Zdraví 
02. září 2018 14:26 / Bronislava Silná
  2
📷
4 fotografie v galerii
Smrtící krasavec to zatím ještě nevzdává Shutterstock
Když byl před 35 lety objeven virus HIV, jednalo se o zcela novou hrozbu. Dnes máme za sebou mnoho výzkumů, existuje mnoho léků. Je tedy nebezpečí zažehnáno? Jaké jsou aktuální výsledky?

Lidé si na existenci nemoci „zvykli“. Někteří dokonce ztratili svou ostražitost, neboť panuje dojem, že se i s nemocí dá docela dobře žít. Skutečnosti jsou ale mnohem složitější než dojmy. Pokusíme se tedy přiblížit aktuální dění kolem viru HIV i nemoci AIDS.

Situace v ČR

Za první půlrok 2018 bylo provedeno přes 700 tisíc testů. Pozitivních na vir HIV bylo 67 občanů ČR a 43 rezidentů. Celkem je v naší zemi podle statistiky pozitivních 3708 osob. Největší počet žije v Praze. Patříme ke státům, kde se situaci kolem infekce HIV daří zvládat. Je u nás docela slušná prevence. I díky léčbě jsou přenosy na další osoby spíš vzácnější výjimkou. To ale neznamená, že by nemoc neměla i své stinné stránky. Došlo ve stejném období ke 414 úmrtím na AIDS, tedy nemoc, kterou HIV způsobuje. Počet nakažených se také průběžně zvyšuje.

Nové trendy v léčbě

Až do současné doby se v rozvinutých zemích světa používají při léčení léky, které umí virus HIV aktivně potlačovat. Doslova ho zaženou do kouta. Virus jakoby zmizí z těla, u nosiče viru se nerozvíjí nemoc AIDS, minimalizuje nebo zcela se ruší možnost přenosu na jiné osoby. Bohužel tento výsledek platí jen v případě, že se stále podávají příslušné léky a provádí se sledování pacientů. Jakmile se v podávání ustane, hrozí velmi rychlý návrat obrovského množství viru v tělních tekutinách a s tím spojená všechna rizika – tedy onemocnění AIDS a šíření infekce.

Vědci se pokoušejí zjistit, kde se virus ukrývá a na tomto poli se podařilo díky práci francouzských vědců udělat nové objevy, které dávají šanci na cílenější léčbu a doslova na kompletní likvidaci viru v těle. To je ale teprve možná budoucnost příštích desetiletí, protože výzkum na tomto poli je teprve v začátcích.

Rizika

Existují ale vedle výše popsaných úspěchů také značná rizika, neboť ne ve všech částech světa je možná léčba na takové úrovni jako ve vyspělých státech. Farmaceutické firmy si bohužel nechávají zaplatit značné sumy za svá léčiva a rozvojové země či různé kolabující ekonomiky nemají často možnost si dovolit nákupy dostatečného množství léku. Nemocní v těchto zemích se tak dostávají do situace, že jejich původně nadějně probíhající léčba je přerušena a oni s napětím očekávají, zda se ještě k léku vůbec dostanou.

Virus se také šíří prostřednictvím ruských prostitutek a prostitutek z dalších zemí bývalého Sovětského svazu, které nemají zdravotnictví na dobré úrovni, neposkytují dostatečnou léčbu či prevenci a nejsou pod lékařským dohledem. Dalšími rizikovými oblastmi je zejména subsaharská Afrika, ale obecně všechna ekonomicky slabší místa.

Docela jinou oblastí, kde se může vše vymknout kontrole, je objevení se nových mutací viru, které nebudou reagovat na stávající léčiva a budou agresivnější. To se bohužel u virů běžně děje. Příkladem mohou být různé kmeny chřipky a jejich schopnost „zabíjet“.

Jak vše zvládnout?

Z hlediska prevence stále platí to, co platilo i před lety. Vyplatí se vědět, s kým se člověk intimně sbližuje. Při náhodném sexu požadovat použití kondomu. Při nejistotě podstoupit včas vyšetření a případně nasadit léky. Měli bychom požadovat od farmaceutických společností, aby snižovaly ceny svých léčiv na úroveň přijatelnou pro lidi na celém světě. Případně by měla být větší solidarita mezi bohatšími zeměmi a těmi chudšími. Bohužel u viru HIV neexistují žádné možnosti domácí léčby nebo léčby pomocí bylin, jak se můžeme inspirovat v článku zde pro běžné nemoci. Nakažení jsou tedy odkázáni na speciální léky, a ty jsou zatím v mnoha částech světa mimo dosah běžných lidí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu