Vaření, dušení, smažení, pečení. Která tepelná úprava je nejzdravější?

 Zdraví 
02. září 2018 10:44 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pára uvaří a zachová živiny Shutterstock
Vaření, dušení, smažení, pečení? O některých úpravách víme, že jsou problematické. Která je ale nejzdravější a proč? Máme zajímavé informace.

Třebaže byste možná chtěli odpovědět, že nejzdravější je vaření či dušení, nebyla by to úplně pravda. Mezi jinými přípravami totiž vede vaření v páře. Je ale dobré vědět, proč tomu tak je, abychom potenciál tohoto způsobu vaření využili naplno. A také vědět, zda (ne)má toto vaření nějaká úskalí.

Vaření v páře zachová živiny i chuť

Jednoznačnou výhodou vaření v páře je skutečnost, že zachová živiny i chuť pokrmu. Při běžném varu ve vodě totiž většina látek prostě přestoupí do vody a různé složky potravin se nenávratně vylijí do odpadu. Vaření v páře tento proces neumožňuje. Potraviny tak mají docela jinou chuť, než byste čekali.

Nespotřebujete mnoho soli

Skutečnost, že při vaření v páře zůstává poměrně intenzivní chuť potravin, vede k tomu, že nemusíte výsledný pokrm tolik solit. Někteří si natolik pochutnávají na nové chuti jídla, že přestanou solit úplně. Tento způsob je tak vhodný pro všechny, kdo potřebují snížit svůj krevní tlak či jinak se vyhnout nadměrnému solení.

Šetříte čas i energii

Zajímavou skutečností je, že tepelná úprava v páře je poměrně šetrná na váš čas i peníze. Vzhledem k tomu, že parní hrnce obsahují několik pater, můžete v nich připravit různé pokrmy současně. Kombinace kuřecí kousky, brambory a zelenina proto vzniká naráz a s jedním generovaným množstvím páry. Starost o životní prostředí je součástí starosti o zdraví i nás, lidí.

Úskalí?

Zatím jsme zmínili samé superlativy. Existují také nějaké zápory? Jsou pokrmy, které by se v parním hrnci připravovat neměly? Jedná se o přesně takové potraviny, které naopak potřebují, aby se z nich odplavily určité látky, případně aby teplota dosahovala spolehlivě 100 stupňů po určitou dobu. Problematická by tak mohla být příprava různých druhů fazolí, které jsou jedovaté, a dokonce při teplotách jen blízkých 100 stupňům jsou ještě jedovatější.

Také by si měli dát pozor lidé s nemocnými ledvinami, kteří potřebují, aby se varem ve vodě určité minerály, kterých se jejich tělo nemůže zbavit přirozenou cestou, uvolnily do vody a spolu s vodou byly z pokrmu odstraněny. Kromě těchto výjimek je ale vaření v páře zajímavou a zdravou alternativou.

Jsou pochopitelně pokrmy, které v páře připravit nelze. Pro lidské zdraví určitě nevadí, pokud jednou za čas budete mít i něco smaženého. Jen by to nemělo být příliš často a smažit byste měli jen na kvalitních olejích. Třeba na těch, o kterých píšeme v článku zde. I tak ale doporučujeme spíš úpravu pečením, která nevede k přepalování tuků.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Tech

Je krásnější než raketoplán. Radian One je nové vesmírné plavidlo budoucnosti

Zavřít reklamu