Důvěřujte přírodě: Sedm zázračných bylin, díky kterým budete zdravější a krásnější

 Zdraví 
13. září 2018 16:06 / Martina Langová
  2   0
📷
4 fotografie v galerii
Některé byliny nám mohou být velmi prospěšné Shutterstock
Oteklé nohy, nafouklé břicho a ucpané póry trápí většinu z nás. Naštěstí je pomoc snadná a nemusí nás stát ani korunu. Prozradíme vám, kteří pomocníci z přírody s vašimi obtížemi zatočí.

Problémy s menstruací nebo přechodem mohou být brzy minulostí. Zatímco moderní medicína tápe, bylinky jsou účinným lékem na tyto potíže už odpradávna. Zapamatujte si názvy bylin, které vám představíme, a mějte je vždy při ruce. Můžete je kdykoliv využít jako levnou přírodní lékárničku pro první pomoc.

Zavodněné tělo

Sáhněte po bylince s názvem kontryhel obecný. Dá se říci, že patří mezi typické ženské bylinky. Už kdysi dávno se používal při silném menstruačním krvácení, tlumí problémy během přechodu, zmírňuje počáteční problémy v pubertě, pomáhá ženě v šestinedělí a působí proti zadržování vody v těle.

Kromě toho posiluje funkci dělohy, zlepšuje kvalitu mateřského mléka a působí proti typicky ženským zánětům a výtokům. Mladé lístky se dají použít na přípravu vitaminového čaje, do polévek, příloh a kaší.

Koliky a křeče

S bolestivou menstruací nebo křečemi v lýtkách si snadno poradí mochna husí. Obsahuje látky, které uvolňují hladké svalstvo. Ideální je použít ho například jako přísadu do koupele. Léčí totiž i naši kůži – zapařeniny, vřídky, akné či hnisavé vyrážky. Ovšem pozor, je jednou z bylin, která není vhodná v těhotenství. O bylinkách, kterých se ani v těhotenství bát nemusíte, se dočtěte zde.

Studné ruce a nohy

Jestli je vám stále zima a máte problémy s krevním oběhem, cévami nebo dokonce i zadržováním vody, pak je na čase vyzkoušet dřišťál obecný. Látky z kořene účinně ztlumí i menstruační problémy. Plody jsou pak vhodné jako osvěžení a na povzbuzení organismu. Ale pozor – tuto rostlinu je třeba užívat s mírou a ideálně pod dohledem odborníka. Všechny její části obsahují totiž i jedovaté látky.

Nepříjemné návaly

Nad touto bylinkou zajásají všechny ženy v přechodu. Proti nepříjemným návalům toho totiž moc neexistuje. Přesto tu je jedna neobyčejně obyčejná bylinka, která skutečně pomáhá. A tou je šalvěj. Obsahuje totiž rostlinné hormony. Ty pomáhají jak proti návalům tepla, tak i na bolesti prsou při menstruaci.

Menstruační bolesti

Sporýš lékařský patří mezi bylinky s tlumícími účinky. Díky tomu pomáhá nejen s bolestivou menstruací, ale i jako prostředek při problémech s přechodem. Je to také skvělé analgetikum při bolestech hlavy.

Těžkosti s přechodem

Účinné látky, které obsahuje oman pravý, pomáhají při nepravidelném cyklu a proti běžným obtížím v přechodu. Tlumí návaly, bolesti hlavy i pocity horka. Stojí za to jej vyzkoušet.

Hormonální nerovnováha

Výkyvy nálad, ucpané póry, akné i plačtivost. To všechno mohou mít na svědomí rozházené hormony. Snad tou nejlepší volbou je v tomto případě bazalka. Její lístky dokážou neskutečné věci. Obsahují totiž hormon, který tlumí bolesti při menstruaci, upravuje výkyvy cyklu a také vyrovnává nedostatek hormonů v menopauze.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu