Alergie nemusí být jen nepříjemná. Pro zrak může být i nebezpečná

 Zdraví 
19. března 2019 15:16 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Alergie může být velmi nebezpečná Depositphotos
Jako každý rok i letos s příchodem jara začala nová pylová sezona. Projevy alergií jsou různé a vždy jsou nepříjemné. Ovšem pokud například oční alergii neléčíte, může to být pro váš zrak vyloženě nebezpečné.

Během časného jarního období sužují alergiky hlavně pyly stromů a keřů. Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy.

Příznaky oční alergie

Oční alergie se může projevit mnoha způsoby. Někoho trápí nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, jiného zase pálení, řezání nebo zarudnutí očí. Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Oční alergie je obvykle spojena se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují nejčastěji během jarního období, mohou podle odborníků vznikat po celý rok.

Jak očím ulevit

Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. Ze všeho nejdůležitější je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou.

Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout. 

S léčbou neotálejte

Člověk může začít být alergický kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se o alergii jedná. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. Pokud má člověk pocit, že trpí oční alergií, měl by co nejdříve navštívit očního lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky alespoň výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní.

Dlouhodobě neléčená oční alergie může však vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést k závažnému postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku. O tom, že alergie na člověka neútočí jen na jaře či v létě, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Olga Lounová se raduje z narození dcery. Z placenty si dokonce nechala zhotovit několik produktů

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte