Vysoký tlak: Nejčastější příznaky, které se nevyplácí podceňovat

 Zdraví 
20. března 2019 11:29 / Monika Thomsonová
  3
📷
5 fotografií v galerii
Dušnost je jedním z příznaků vysokého krevního tlaku Shutterstock
Vysoký tlak je nejčastěji způsoben souhrou mnoha faktorů; kvalitou cévní stěny počínaje a hormonální rovnováhou konče. Zpravidla se nedá určit jasná a jediná příčina vzniku hypertenze. Na co je tedy dobré si dát pozor?

Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu tepen, ve kterých proudí. Jeho zdrojem je vypuzovací síla srdce. Tlak krve charakterizují dvě hodnoty. První, ta větší, znamená tzv. systolický tlak. Představuje nejvyšší hodnotu, která vzniká při stažení srdce. Druhá hodnota, diastolický tlak, charakterizuje situaci ve vašich cévách při srdeční relaxaci.

Jak se v minulosti měřil krevní tlak?

Až do 19. století se krevní tlak mohl měřit jen tzv. krvavou metodou, pomocí trubiček zaváděných přímo do velkých cév. To se provádělo v experimentech na koních. Na člověka podobný způsob nemohl být aplikován. Později se objevily první pokusy o měření nepřímé. Moderní způsob měření krevního tlaku uvedl do praxe italský lékař Scipione Riva-Rocci v roce 1896. Použil k němu duši ze svého jízdního kola, gumový balónek a rtuťový manometr. Metodu později ještě vylepšil ruský lékař Nikolaj Sergejevič Korotkov.

Za příčinu vysokého krevního tlaku považovali vědci dlouho onemocnění ledvin a zúžení tepen postižených aterosklerózou. Zvrat přinesla až teorie německého internisty Alfreda Franka. Ten rozdělil hypertenzi na typ vyvolaný ledvinným onemocněním a hypertenzi „bez zjevných příčin“. Ke svému zjištění dospěl už v roce 1911. Jeho dělení typů vysokého krevního tlaku platí s drobnými obměnami dodnes. 

Vysoký krevní tlak sám o sobě nebolí, a přesto způsobuje poškození cév a životně důležitých orgánů. Které příznaky byste proto neměli ignorovat?

Bolest hlavy a krvácení z nosu

Neustálá bolest hlavy a náhlé krvácení z nosu může signalizovat vznik hypertenzní krize. Tento akutní stav vzniká, pokud krevní tlak dosáhne nebezpečných hodnot, například 180/100 a výše. Máte-li možnost měření krevního tlaku a zjistíte takto vysoké, nebo také značně kolísavé hodnoty, navštivte bezodkladně svého ošetřujícího lékaře. A pokud vaše hodnoty bývají častěji vyšší než 140/90 bylo by vhodné co nejdříve navštívit lékaře a zahájit léčbu.

Nenadálé zhoršení zraku

U osob se zvýšeným krevním tlakem hrozí riziko vzniku krevních výronů v oku. To může vést k zúžení zorného pole a zhoršení zrakové ostrosti. Pozor. Pokud budete tento problém ignorovat, může dojít k nevratnému poškození zrakového nervu.

Dušnost

Jedna z příčin dušnosti může být zvýšení krevního tlaku. K závažnému stavu dochází během hypertenzní krize, kdy se krev v plicích špatně okysličuje. Vzhledem k tomu, že nejste sami schopni zjistit příčinu dušnosti, neprodleně vyhledejte lékařskou péči.

Závrať a zmatenost

Zvýšení krevního tlaku může způsobit pocit nejistoty v prostoru a závrať. S neléčeným onemocněním výrazně stoupá i riziko mozkové mrtvice. To se v mnohých případech může projevit určitou zmateností. 

K hypertenzi a její léčbě je třeba přistupovat zodpovědně. Onemocnění většinou nebolí ani se nijak výrazněji neprojevuje. Většina nemocných ho proto má tendenci podceňovat. Důsledky pro váš organismus nebo i život však mohou být až fatální. Je tedy nutné se o svůj tlak starat opravdu s náležitou péčí. Vysoký tlak pomáhá snížit i vhodné jídlo. Více jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum