Zákeřná rakovina vaječníků: Jaké příznaky se nevyplácí podceňovat?

 Zdraví 
27. září 2019 16:22 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Počáteční stádia rakoviny vaječníků jsou bohužel bezpříznaková Shutterstock
Rakovina vaječníků, podobně jako rakovina prsu či rakovina děložního čípku, představuje nádorové onemocnění postihující ženskou část populace. Ačkoli tento druh rakoviny má o něco menší výskyt než dvě další jmenovaná onemocnění, jedná se o skutečně zákeřné onemocnění, o kterém bychom měli mít dostatek informací.

Jak se rakovina vaječníků projevuje, jaké jsou rizikové faktory a možnosti léčby?

Co bychom měli vědět?

Pod pojmem rakovina vaječníků rozumíme zhoubné nádorové onemocnění ženských reprodukčních orgánů, a to konkrétně vaječníků. Při rakovině vaječníků dochází k nekontrolovatelnému dělení buněk, které vytvářejí shluky, šíří se a napadají i ostatní tkáně. Mohou se rozšířit až na vejcovody či dělohu. Není možné přesně stanovit příčiny, diskutuje se však o mnoha rizikových faktorech, které mohou přispět ke vzniku onemocnění.

Jaké jsou rizikové faktory?

 • Vliv na vznik rakoviny vaječníků může mít genetika. Více ohroženy jsou ženy, u kterých se v rodinné anamnéze vyskytla rakovina vaječníků, dělohy či prsu.
 • Za rizikové faktory je považována i hormonální substituční léčba, časný nástup menstruace a pozdní menopauza.
 • Mezi rizikové faktory patří i bezdětnost.
 • Vliv má i věk či životní styl ženy.

Jak se rakovina vaječníků projevuje?

Podobně jako to bývá u jiných nádorových onemocnění, tak i počáteční stádia rakoviny vaječníků bývají obvykle bezpříznaková. Žena tak nemusí pociťovat žádné zdravotní potíže a dokonce ani lékař nemusí zjistit, že v těle vzniká problém. Pozdější fáze onemocnění jsou však doprovázeny několika typickými příznaky.

 • Jako první se obvykle objevuje bolest, a to zejména v oblasti podbřišku a celkově v pánevní oblasti.
 • Běžné jsou i pocity tlaku a plnosti v této oblasti, případně i otoky.
 • Často se přidává nadýmání.
 • V případě tlaku na močový měchýř se může vyskytnout problém s častým močením.
 • Rozvojem onemocnění se bolesti nejednou stupňují a přidávají se různé zažívací potíže, například pálení žáhy či změny ve vylučování.
 • Časté je nechutenství a nevolnosti.
 • Vyskytnout se může bolest po pohlavním styku a poruchy menstruačního cyklu.

Jaké jsou možnosti léčby?

Bohužel, rakovina vaječníků se často začíná projevovat až v pozdějších stádiích, proto je důležité věnovat svému zdravotnímu stavu pozornost a všechny podezřelé změny co nejdříve konzultovat s lékařem.

Nezbytné jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Čím dříve je onemocnění diagnostikováno a léčba zahájena, tím je její úspěšnost vyšší. Po zjištění onemocnění se pomocí vyšetření určuje u pacientky i stadium nemoci, včetně případných metastáz do jiných orgánů. Na základě toho pak lékař stanoví konkrétní léčbu.

V rámci léčby se obvykle přistupuje k chirurgickému odstranění nádoru, což často znamená odstranění vaječníků, ale podle potřeby také dělohy, slepého střeva či jiných postižených orgánů. Obvyklá bývá kombinace chirurgického zákroku, radioterapie a chemoterapie. (Dále čtěte: Jak se projevuje nejzákeřnější druh rakoviny).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vignerová má nevěrného Kolečka zpátky doma. Herečku Nesvačilovou modelka ignoruje

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...