Pět typických příznaků rakoviny, u kterých byste měli zpozornět

 Zdraví 
20. října 2019 14:29 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vyčerpání bez viditelné příčiny je jedním z nejčastějších brzkých příznaků zhoubného bujení Shutterstock
Každoročně se rakovina objeví zhruba u 80 000 Čechů. Signály toho, že s tělem není něco v pořádku, mnoho lidí stále ignoruje. Kdy byste měli zpozornět a vyhledat lékaře?

Jaká jsou u nás nejčastější nádorová onemocnění? U mužů jde o rakovinu prostaty, tlustého střeva a konečníku, průdušek, průdušnice a plic. Ženy trpí především rakovinou prsu, tlustého střeva a konečníku, dělohy, průdušek, průdušnice a plic. Ačkoliv se různé typy rakoviny projevují odlišně, existují společné varovné znaky, které by neměly ujít vaší pozornosti. 

Když začínáte nenadále hubnout

Rostoucí nádor tělo metabolicky vyčerpává, což se často projeví ztrátou hmotnosti. Podle Americké společnosti proti rakovině dojde u mnoha nediagnostikovaných pacientů se zhoubným bujením k nenadálé ztrátě až 5 kilogramů. Hubnutí může být způsobeno i jinými příčinami, jako je například vysoká aktivita štítné žlázy, ale u rakoviny je nápadný jeho prudký nástup.

Horečka a krvácení

Vysoká teplota je univerzální odpovědí organismu na poškození. Tímto způsobem může tělo reagovat i na nádor, většinou ovšem až v pozdějším stadiu. Jako časný příznak se může objevovat u leukémie a lymfomů. Některé typy zhoubných nádorů způsobují také krvácení. Krví ve stolici se může hlásit rakovina konečníku, krví v moči rakovina prostaty nebo močového měchýře. Méně nápadné bývá krvácení do žaludku při jeho nádorovém postižení. Jakékoliv neobvyklé krvácení je nutné co nejdříve konzultovat s lékařem. 

Vyčerpání bez viditelné příčiny

Vyčerpání bez viditelné příčiny je jedním z nejčastějších brzkých příznaků zhoubného bujení. Únava, kterou nelze zahnat dostatečným odpočinkem a spánkem, bývá příznakem zdravotních potíží – a rakovina je jen jednou z možností. Nejnápadnější je při leukémii. Kromě únavy může nemoc způsobovat také bolesti, a to i v místech, kde byste ji jako původce zřejmě nečekali, například se může projevit bolestmi zad. 

Přetrvávající kašel

Za kašlem většinou stojí obyčejné nachlazení, chřipka nebo alergie. Déletrvající dušnost, která se navzdory léčbě nijak nezlepšuje, může být příznakem rakoviny plic. Může být provázena chrapotem a při postupu nemoci dochází i k vykašlávání krve. Někdy bývá úporný a přetrvávající kašel také příznakem rakoviny štítné žlázy. 

Změny na pokožce

Tyto projevy jsou nejčastěji spojeny s různými typy rakoviny kůže. Projevují se jako barevné odlišnosti nebo zvětšení mateřských znamének či bradavic. Některé projevy mohou být i známkami jiných typů této nemoci. Bílé skvrny v ústech signalizují občas rakovinu dutiny ústní, bulky pod kůží zase tumor prsu. 

Když se objeví bez varování

Zatímco některé typy zhoubných nádorů se projeví záhy po svém vzniku, jiné rostou poměrně nenápadně. To je případ rakoviny slinivky břišní. Bývá právě proto často objevena až v rozvinutém stadiu. Výskyt nemoci slinivky v rodině nebo její časté záněty mohou být důvodem pro preventivní screening, aby došlo k jejímu časnému záchytu. Také u některých případů rakoviny plic se kromě kašle nemusí dlouho nic jevit podezřelým. U každého se ale zhoubné bujení projevuje různě. Není proto dobré čekat a při projevu prvních příznaků se rozhodně obraťte na svého lékaře. Včasné odhalení onemocnění a zahájení léčby totiž výrazně zlepšuje naději na úplné vyléčení. Jak se projevuje nejzákeřnější druh rakoviny?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Přítel Olivie Newton-John zmizel a nikdo si toho nevšiml. Dodnes jde o jednu z největších záhad

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti