Hrozí těhotným ženám vyšší riziko nákazy koronaviru? Pár věcí je dobré vědět

 Zdraví 
31. března 2020 07:55 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Těhotné ženy jsou na respirační onemocnění náchylnější  Depositphotos
O koronaviru slyšíte ze všech stran, takže není nic divného, že vás děsí. Stále platí to, že neohroženějšími skupinami jsou staří a nemocní lidé s oslabenou imunitou. Pochopitelně se ohroženě mohou cítit i těhotné ženy. Jaká rizika ohledně koronaviru jsou s těhotenstvím spojená?

Nejprve je potřeba si říci, že není důvod k velké panice. Mnohé ženy se obávají více toho, že s nimi momentálně nemůže být jejich partner u porodu než koronaviru, což je zcela pochopitelné. Bude to mít totiž zásadní vliv na jejich psychiku a průběh samotného porodu. Rozhodně je však potřebné se na rizika koronaviru během těhotenství informovat.

Hrozí těhotným ženám vyšší riziko nákazy koronaviru?

Předpokládá se, že těhotné ženy jsou na onemocnění koronaviru náchylnější. Hrozí jim totiž obecně větší riziko respiračních onemocnění, takže u nich může propuknout i závažnější forma koronaviru.

Odborníci vycházejí zejména ze zkušeností u již proběhlých virových epidemií, kdy těhotným ženám byli lékaři nuceni provádět intubaci. Podle toho, jak se nemoc vyvíjí a šíří, zatím však vypadá, že na většinu žen zatím koronavirus neměl vážný dopad.

Co dělat, když má těhotná žena podezření na nákazu koronavirem?

Pokud jste těhotná a máte podezření na koronavirus, nepanikařte. Uvědomte svého praktického lékaře, krajskou hygienickou stanici a případně gynekologa, což v momentální situaci není jednoduché, protože linky jsou často přetížené. Buďte však trpělivé. Ve chvíli, kdy se dovoláte, řekněte, že jste těhotná.

Podle WHO by měly mít těhotné ženy přednostní právo na testování. Pokud se zjistí, že koronavirus skutečně máte, domluvte se svými lékaři na dalších postupech ohledně gynekologických prohlídek a užívání některých léků.

Mohou těhotné ženy, které mají koronavirus, přenést nákazu na svůj plod?

COVID-19 se přenáší skrze kašlání, kýchání nebo smrkání. Momentálně nebylo prokázáno, že by tomu bylo jinak. Virus zatím nebyl zjištěn v mateřském mléku či plodové vodě. Při kojení by se tedy vaše dítě nakazit nemělo. Po porodu byste neměly setrvávat v jeho těsné blízkosti bez ochranných pomůcek.

Když se nakazíte koronavirem, nemusíte se bát, že byste kvůli tomu nemohly rodit přirozenou cestou. Pokud máte pouze lehký průběh koronaviru, není důvod ukončovat těhotenství císařským řezem. Přečtěte si, jaké informace okolo koronaviru nejsou pravdivé.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...