Reverzní dieta. Metoda, která po zhubnutí zabrání opětovnému přibírání na váze

 Zdraví 
30. srpna 2020 11:27 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Tato metoda má zabránit opětovnému přibírání na váze Pixabay
I když existuje mnoho spekulací o tom, který druh diety je nejlepší pro zdravé hubnutí, často to není samotné hubnutí, které je největší výzvou. Tou je totiž udržení hmotnosti.

Často totiž dochází k tzv. jojo efektu, kdy po dietě znovu přibereme, pak kvůli tomu znovu držíme dietu, a tak to jde stále dokola. A to není zdravé pro tělo, ani pro duševní zdraví.

Co je reverzní dieta

Proto se v poslední době stala oblíbenou reverzní dieta, což je vlastně post dietní stravovací plán, který má zabránit opětovnému přibírání na váze tím, že budete jíst více. Zjednodušeně řečeno, je to řízený a postupný způsob zvyšování z nízkokalorického stravování zpět na běžnější způsob stravování.

Myšlenka reverzní diety je taková, že postupně se zvyšující příjem kalorií po dietním deficitu umožní vašemu tělu a metabolismu přizpůsobit se, a tím se po dietě vyhnout přibírání na váze. Nutno ale dodat, že v současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, který by prokazoval, že reverzní dieta skutečně funguje.

Rychlost metabolismu

Reverzní dieta je založena na teorii, že naše tělo má nastavené hodnoty pro metabolismus a příjem kalorií již z naší biologie, a pokud jdeme nad tyto body, přibíráme na váze.

Myšlenka je taková, že reverzní dieta může tyto nastavené hodnoty posunout nahoru, pokud pomalu zvyšujeme množství přijímaných kalorií. To teoreticky podporuje rychlost metabolismu a umožňuje konzumovat více jídla a kalorií bez přibírání na váze.

Jenomže tuto myšlenku výzkum nepodporuje. Hlavním důvodem je to, že naši hmotnost a metabolismus ovlivňuje řada faktorů včetně věku. Důležité je i to, jak jsme vychováni, jaká jídla jíme, jak cvičíme a hýbeme se, a v neposlední řadě má také velké slovo genetika.

Největší vliv na to, jak naše tělo využívá kalorie, je klidová (bazální) metabolická rychlost. To je množství kalorií, které naše tělo potřebuje, aby se udrželo naživu. To představuje asi 60 až 70 procent kalorií, které denně přijímáme.

Bazální metabolismus je většinou určován naším věkem, hmotností, pohlavím a svalovou hmotou, a strava na to má malý vliv. Přijímat kalorie nad nebo pod bazální rychlostí metabolismu má za následek buď úbytek na váze, nebo v opačném případě nárůst hmotnosti.

Rychlost našeho bazálního metabolismu se také zvyšuje, když přibýváme na váze nebo svalové hmotě, a naopak se snižuje, když zhubneme nebo ztratíme svalovou hmotu. To znamená, že čím více svalů má naše tělo, tím více kalorií potřebuje k fungování.

Z toho vyplývá, že reverzní dieta funguje pouze kontrolou příjmu kalorií. Jednoduše řečeno, pokud budete přijímat více kalorií, než vaše tělo vyžaduje, přiberete, ať už budete počet kalorií po dietě zvyšovat postupně nebo ne.

Vztah k jídlu

I když jsou tedy přínosy reverzní diety sporné, v něčem tento typ starování přínosný je. Někteří lidé po dietě mají pocit, že mají kontrolu nad tím, jak jedí, jiní tuto kontrolu po skončení diety ztratí a vrátí se ke starému způsobu stravování. Reverzní dieta jim může poskytnout jakousi jistotu, že se po dietě budou řídit udržitelnějším způsobem stravování.

Reverzní dieta je tedy spíše jedním z přístupů, ale odborníci také vyzdvihují intuitivní stravování, které zdůrazňuje naslouchání samotnému tělu. To znamená, že například jíte, když máte hlad, což může být psychologicky zdravější než počítání kalorií. Intuitivní stravování může lidem pomoci znovu získat důvěru v jejich chuť k jídlu a zastavit tak cyklus omezování a počítání kalorií. To ale samozřejmě neplatí pro pojídání nezdravých potravin či sladkého. Důležité také je neplést si hlad s přejídáním. Dále čtěte: Dehydrataci si často lidé pletou s obyčejnou bolestí hlavy. Naučte se ji bezpečně rozeznat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej