Pokud máte žluté nehty, obvykle za tím stojí vážnější zdravotní problémy. Může jít i o nemoc jater či CHOPN

 Zdraví 
16. března 2022 09:43 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vitaminy za nemocné nehty nemohou Depositphotos
Nažloutlé nehty obvykle signalizují nějaký zdravotní problém. Žluté nehty se mohou objevit z mnoha důvodů, ať už jde o plísňové infekce, plicní onemocnění a tak dál.

Mnoho lidí si také myslí, že nehty zežloutnou při nedostatku některého z vitaminů. Ale to vůbec není pravda. Za žlutými nehty rozhodně nestojí vitaminy, nýbrž nějaké onemocnění.

Jaké jsou tedy nejčastější příčiny žlutých nehtů?

Pokud budeme ignorovat poškození nehtů v důsledku častého lakování nebo nalepování umělých nehtů, pak jsou to především plísňové infekce. "Plísňové infekce mohou vést ke ztluštění nehtové ploténky a hromadění nečistot pod ní, což obojí může vést ke žlutému odstínu," říká dermatoložka Rachel Maiman pro Byrdie.

Dále za žlutými nehty někdy stojí i onemocnění jater jako hepatitida, cirhóza nebo jiná forma onemocnění jater. Poměrně vzácný je syndrom žlutých nehtů, který je také spojován se závažným onemocněním plic, jako je CHOPN, chronická bronchitida, pleurální výpotek, pleuritida nebo lymfedém.

Nedostatek vitaminů může vést k mnoha různým příznakům, ale žluté nehty mezi ně nepatří. Takže pokud trpíte žlutými nehty, rozhodně vám vitaminy nepomohou.

Jak vyživovat nehty

Pokud netrpíte žádnou z výše uvedených nemocí, v jejichž důsledku máte žluté nehty, neznamená to, že se o ně nemusíte nijak zajímat. I nehty potřebují správnou výživu a péči.

Nehty budou zdravé při zdravém stravování, ale můžete jim dopřát i něco extra. Biotin například se často doporučuje k posílení slabých nehtů, ale je nutné striktně dodržovat jeho užívání, aby nakonec nebylo kontraproduktivní. Biotin má totiž své nežádoucí účinky, které by mohly negativně ovlivnit vaše zdraví.

Želatina a kolagen jsou rozhodně lepší cestou ke zdravým nehtům, protože se jedná o proteiny, které posilují nejen nehty, ale i vlasy a pokožku. Pak je tu ještě hořčík, což je minerál, který pomáhá při syntéze bílkovin, která je potřebná pro růst nehtů. Zinek pomáhá našim buňkám růst a dělit se, což je obojí zásadní pro růst nehtů. A v neposlední řadě je tu také vitamin B12, který je důležitý pro vstřebávání železa, což je také klíčové pro zdravé nehty.

Zdroj: Byrdie, Healthline.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí