Víte, jak poznat pravý arganový olej od napodobenin? Poradíme vám

 Krása 
04. prosince 2017 08:10 / Šárka Sokolská
  2   0
📷
4 fotografie v galerii
Při výběru arganového oleje je důležitá jeho vůně i barva Shutterstock
Říká se mu „marocké zlato“. Jeho účinky totiž po mnoho staletí fascinovaly krále i královny a i dnes je to velmi ceněná surovina, která se používá v kosmetickém průmyslu, léčitelství i gastronomii. Řeč není o ničem jiném než o arganovém oleji.

Při jeho koupi byste se ale měli mít na pozoru. Není totiž olej jako olej. Arganový olej je surovina, která má úžasné účinky na pleť, vlasy i nehty. Tento olej rovněž snižuje hladinu cholesterolu, bojuje proti rakovině. Bohužel některé firmy stále klamou své zákazníky. Často uvádí, že se jedná o 100% přírodní produkt a přitom je chemicky upravený, nebo klamou uvedeným obsahem.

Jak tedy poznat ten pravý

Pravý arganový olej má svůj původ pouze v Maroku. Tam se vyrábí ze stromů Argania Spinovsa. Na trhu se můžete setkat i s argonovým olejem z Číny, Alžíru, Tunisku, Egypta či USA. Pokud se jedná o pravý olej, tak byl nejprve do této země z Maroka dovezen. A to se samozřejmě projeví i na jeho ceně, která bude o dost vyšší. Proto raději vyhledávejte obchodníky, kteří tento olej dováží přímo z Maroka.

Pozorně čtěte i etikety na flakonech. Může se totiž stát, že olej ubude míchaný i s jinými složkami. Proto ve složení hledejte hlavně název „ARGANIA SPINOZA KERNEL OIL“. Dalším důležitým ukazatelem je jeho cena. Levný 100% čistý arganový olej prostě neexistuje. Výroba jednoho litru pravého oleje totiž zabere jedné berberské ženě téměř 20 hodin manuální práce a k jeho výrobě je třeba 30 kg arganových plodů.

Mnohé napoví i vůně

Vůně je nejdůležitějším ukazatelem kvality arganového oleje. Zatímco kulinářské arganové oleje mají intenzivní vůni pražených oříšků téměř vždy, u těch kosmetických je vůně přímým ukazatelem kvality. Pouze kvalitně vyrobený kosmetický arganový olej má specificky jemnou přírodní vůni, která lehce připomíná oříšky. Jakákoliv jiná vůně, např. kyselá nebo jiná než přírodní, by vám měla napovědět, že něco není v pořádku. Taktéž olej, který nemá žádnou vůni, je podezřelý. Může to znamenat, že aroma z něj bylo z nějakého důvodu odstraněno, nebo že je olej ředěný jinou složkou.

Zlatavá barva

Kosmetický arganový olej má žlutou až světle oranžovou „olejovou“ barvu. Olej, který se používá v gatronomii je zase o něco tmavší. V obou variantách se může tvořit lehký sediment nebo zákal, který je zbytkem po mletých arganových mandičkách, což je na druhou stranu dobře, protože to značí, že olej byl čištěn tak, aby se z něj neztratily účinné látky. Rozhodně nekupujte “arganový olej”, který má lehce žlutou nebo dokonce bílou barvu.

Účiny arganového oleje na pleť a pokožku

Díky vysokému obsahu vitaminu E a skvalenu je arganový olej ideální na stárnoucí pleť. Podporuje tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce.  Má skvělé hydratační a výživné schopnosti. Pleť je ihned po aplikaci sametově hebká. Je to trochu paradox, ale arganový olej je vhodný i pro mastnou pokožku. Již po 14 dnech jeho používání se snižuje tvorba kožního mazu. Mimo pěstící účinky má skvělý léčebný efekt. Pomáhá při léčbě akné, lupénky, ekzému, slunečních popálenin, uklidňuje podrážděnou a zánětlivou pokožku.

Konec třepivým nehtům

Kdo neustále marně bojuje s lámavými a třepivým nehty, měl by skutečně vyzkoušet arganový olej. Právě díky obsahu vitaminu E a skvalenu nehty omlazuje a posiluje, poskytuje nehtům a nehtovému lůžku přírodní výživu.

Krásné a zdravé vlasy

Arganový olej poskytuje bohatou výživu vlasům od kořínků až po konečky. Obnovuje jejich strukturu a posiluje je, zároveň vyživuje vlasové kořínky, zaceluje roztřepené konečky. Vlasy jsou po jeho použití hebké a lesklé, plné síly. O vlasy je třeba pečovat i v zimním období. O tomto tématu jsme psali zde.

Posiluje náš organismus

Arganový olej výrazně snižuje hodnoty „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů, a zároveň zvyšuje hodnoty "dobrého" HDL cholesterolu, účinně působí proti vysokému krevnímu tlaku, slouží jako prevence proti rakovině.

Pro teplou i studenou kuchyni 

V kuchyni se kulinářský arganový olej používá stejným způsobem jako olivový olej, tedy pro teplou i studenou kuchyni. Kulinářský arganový olej se ale v Maroku pojídá i ve své čisté podobě, a to způsobem, kdy se do něj namáčí čerstvě upečený chleba.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu