Trápí vás plíseň na nehtech? Zkuste recepty našich babiček
Plísně nehtů se zbavíte třeba tak, že velmi jemně nastrouhaný česnek přiložíte na místo, kde se nachází plíseň. Celý prst obvažte náplastí nebo kouskem obvazu a nechte působit asi hodinu nebo déle. Totéž opakujte vždy s novým česnekem po několik dní. Nehet se bude uzdravovat a s odrůstáním se již plíseň nehtu nebude šířit. Platí, že všechny plísně nesnáší silice z česneku. Ty je zabíjí.
Se zánětem nehtu si poradí lichořeřišnice
Záněty nehtového lůžka jsou většinou infekčního původu a upozorňují na slabost močového měchýře, proto v těchto případech dobře pomáhá tinktura z lichořeřišnice. Užívejte ji vnitřně alespoň dva měsíce. Pak si udělejte na jeden měsíc přestávku a dvouměsíční kúru znovu zopakujte. Záněty se rády vracejí, proto léčba musí být dlouhodobá.
Účinné jsou také koupele z bylinek
Při zánětech nehtových lůžek pomáhají také koupele rukou nebo nohou v odvaru slézu. Nejvhodnější je divoce rostoucí sléz. Potom můžete nehtová lůžka potřít měsíčkovou mastí. Do pěti lžic oleje dejte jednu lžíci nakrájených listů lichořeřišnice nebo jmelí bílého. Povařte čtyři minuty a nechte deset minut vyluhovat. Do oleje pak nehty namočte nebo ho vmasírujte do nehtových lůžek.
Plíseň nehtů vyženete i horkým octem, do kterého namočíte prsty. Pak je opláchněte a natřete olejem. Aplikujte třikrát týdně. Na zpevnění a pružnost nehtů pomáhají koupele v odvaru z řepíku lékařského. Hrst sušeného řepíku vařte pět minut ve 250 mililitrech vody, deset minut vyluhujte a potom sceďte.
Na pevnost nehtů je příznivý lněný olej, kterým denně masírujte nehty nebo nehty ponořte na pár minut do teplého oleje. Křehkým lámavým nehtům pomáhá potírání čerstvou šťávou z cibule kuchyňské. Na nehty aplikujte i mast z lichořeřišnice větší nebo také tinkturu, umývat je můžete ve vodě s hypermanganem. Stav nehtů nepodceňujte, může signalizovat vážnější potíže, jak jsme psali zde.