Jak zabránit ztrátě sluchu. Jaké jsou typické nešvary?

 Zdraví 
26. února 2018 10:50 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mít stále sluchátka v uších může způsobit potíže se sluchem Shutterstock
Sluch patří k základním smyslům. Jeho ztrátu nebo zhoršení vnímáme velmi negativně. Dá se s problémem něco dělat, nebo jsme odkázáni jen na to problém přijmout? V článku se dozvíte víc.

Statistická čísla jsou neúprosná. Po sedmdesátce trpí nedoslýchavostí až 80 % seniorů. Potíže se ale začínají objevovat i u lidí podstatně mladších. Je to dáno mnoha faktory, přičemž životní styl zde hraje významnou roli. Přitom existuje několik jednoduchých návyků, které mohou výrazně pomoci. A ani rozvinutou nedoslýchavost nemusíte nechat bez vhodné kompenzace.

Hluk

Jedním z faktorů, které způsobují ztrátu sluchu, je vystavování našeho sluchového ústrojí nadměrnému hluku. Tento problém se v první řadě týká lidí, kteří pracují ve velmi hlučném prostředí a kde není ani možnost nosit ochranná sluchátka. Děje se tak v některých profesích na dráze, ale i jinde. V jiných případech je možné ochranné pomůcky použít, ale ne vždy se tak děje.

Zde už jde o vědomé rozhodnutí člověka. Ten si v mládí neuvědomuje, že si zadělává ve stáří na pořádný problém. Podobně jako ti, kteří tráví většinu dne se sluchátky v uších, do kterých si pouští velmi hlasitou hudbu. K tomu navíc většina lidí bydlí ve městech s obecně vyšší hladinou okolního hluku. Cestujeme dopravními prostředky, které jsou hlučné. Jedná se o velký problém, ale v moci člověka je ho částečně ovlivnit.

Poranění a infekce

Další příčinou nedoslýchavosti jsou různá poranění a infekce. U poranění může jít o údery do hlavy, ale také o zranění způsobená špatným čištěním zvukovodu. Většina lidí totiž používá různé nevhodné předměty, kterými si snadno natrhnou jemnou kůži zvukovodu. Do rány se následně dostává infekce, která působí své i na další partie sluchového ústrojí.

Dalším typickým nešvarem je používání vatových tyčinek k čištění uší. Ušní maz tím zatlačujeme směrem k bubínku. Ten zalehne a působíme si okamžitou nedoslýchavost, která je sice řešitelná, ale mnoho lidí ani netuší, že mají uši doslova zašpuntované nahromaděným ušním mazem. Problém je, že pod touto vrstvou může docházet opět k různým infekcím, takže z dočasného a řešitelného problému může vzniknout problém chronický. O správném čištění uší si můžete přečíst v článku zde.

Velký vliv na sluch mají různé infekce středouší. Dětský zánět středního ucha spojený s perforací bubínku má za následek zhoršení sluchu a mnohé problémy v pozdějším věku.

Kouření, strava a pohyb

Svůj podíl na špatném sluchu má nepochybně kouření. Vliv vdechovaného kouře na sluchový nerv byl prokázán mnoha studiemi. Kuřáci mají jednoznačně horší prognózu nedoslýchavosti ve srovnání s lidmi, kteří nekouří. Odhaduje se, že se riziko zvyšuje asi o třicet procent. Velmi negativně působí i pasivní kouření.

Nadbytečný příjem potravy bohaté na cukry se také negativně podepisuje na našem sluchu. Jde opět asi o třicetiprocentní navýšení možnosti ztráty sluchu či vzniku nedoslýchavosti ve srovnání s lidmi, kteří jedí vyváženou a zdravou stravu. Zejména škodí stav, kdy u člověka vzniká cukrovka, která ještě není odhalena. Zvýšení hladiny cukru v krvi je mírné, ale přece jen se odráží na našem zdravotním stavu.

Pohyb je velmi prospěšný pro zachování sluchu i pro období stáří. Při pohybu jednak dochází k prokrvení různých částí těla. Pohyb ovšem také spaluje přebytečné cukry z krve a tím zabraňuje vzniku potíží popsaných v předchozím odstavci. Jestliže je pohyb spojen s pobytem v přírodě, na čerstvém vzduchu a v relativním klidu, je to také velmi dobrý vklad pro správné fungování sluchového ústrojí.

Prevence a řešení problémů

Jestliže chcete mít dobrý sluch co nejdéle, nekuřte, nejezte sladké, jezte hodně zeleniny. Sportujte. Správně si čistěte uši a dbejte na to, abyste si neporanili zvukovody. Udržujte své uši v teple, chraňte se před infekcemi středouší. Pokud posloucháte rádi hudbu, neposlouchejte ji celý den. Užívejte si i zvukový klid.

Pokud se objeví problémy, neváhejte navštívit specialistu na ORL – nosním, ušním a krčním oddělení. Vyšetří váš sluch a zjistí, v čem máte problém. V komunikaci s ostatními se nestyďte požádat o zopakování věty, které jste nerozuměli. Jestliže je vaše nedoslýchavost již příliš obtěžující, neváhejte a vyzkoušejte vhodná naslouchátka. Ta levnější zesilují veškerý zvuk, který do nich přichází. Dražší umí rozlišit, zda jde o hluk okolí nebo mluvené slovo a podle toho volí zesílení či potlačení nežádoucích ruchů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město