Hrozivá nemoc, která může zaútočit kdykoli a na každého z nás
To je ale bohužel jenom začátek. Průběh této nemoci je hrozivý a nakonec trpí nejenom pacient, ale i jeho nejbližší okolí.
V první fázi se zhoršuje krátkodobá paměť. Člověk si vzpomene, co dělal před dvaceti lety, ale nemůže se upamatovat, kam si ráno pohodil klíče od auta. Zapomínání se rapidně zrychluje a pacient začíná mít problémy s vyjadřováním, rozhodováním, působí zmateně a není schopen dokončovat myšlenky. Jeho věty nedávají smysl a nastává problém s vyjadřováním. Nástup demence prozradí dva orgány na vaší tváři.
V další fázi se člověk není schopen orientovat v prostoru, není schopen nic naplánovat, často zapomene, kde je a proč tam je. V této fázi již není možné nechat pacienta o samotě a je nutná nepřetržitá péče. Nemocný je zmatený, bloudí po bytě a neví, kdo je a jak se jmenuje.
Často nepoznává ani své nejbližší. Začínají se projevovat problémy s chůzí, s jídlem či jinými fyziologickými potřebami. Pacient opakuje několik málo slov či přestává mluvit úplně.
V poslední fázi tělo přestává fungovat. Objevují se problémy s polykáním, přestává cítit hlad i žízeň a tělesné orgány vypovídají funkci. Zdegenerovaný mozek přestává řídit imunitu a pacient mnohdy umírá na banální nemoce.
Zákeřnou Alzheimerovu nemoc zatím lékaři neumí vyléčit a jednoznačná příčina tohoto neurodegenerativního onemocnění nebyla dosud stanovena. Doporučit lze pouze prevenci jako je mimo jiné i pravidelný a hluboký spánek, kdy se mozek "vyčistí" a zlepší svoji činnost. Důležitá je i fyzická aktivita a cvičení. Je nutné osvojit si odpovídající stravovací návyky, vhodná je především strava bohatá na antioxidanty a omezení tuků. Udržujte svůj mozek v kondici správnou skladbou potravin.
Zásadním faktorem je pak dobrá mentální kondice udržovaná konverzací, četbou knih, luštěním křížovek a cílené trénování paměti.