Jak správně naložit s použitým kuchyňským olejem?

 Ostatní 
19. června 2018 09:19 / Monika Thomsonová
  6
📷
3 fotografie v galerii
Nikdy nepoužívejte již jednou použitý kuchyňský olej na vaření opětovně Shutterstock
Co dělat s olejem, na kterém jste právě dosmažili řízky? Naučte se, jak s ním správně naložit tak, abyste si nezničili kuchyňský odpad, a zároveň jste byli šetrní k životnímu prostředí. Prozradíme vám, jak na to.

Co běžně děláte s olejem po usmažení řízků nebo hranolek? Vylijete ho do záchodu nebo do kuchyňského dřezu? Děláte velkou chybu. Čističky odpadních vod jsou sice vybaveny odlučovači a lapači tuků a olejů, ale jejich kapacita není dimenzována na velká množství těchto odpadů. Oleje pak narušují biologické stupně čištění. Hrudky ochlazených tuků ucpávají kanalizační čerpadla a vytvářejí tuhé nánosy, které pak brání volnému průtoku vody. Víte, jaký vybrat olej na studenou a jaký na teplou kuchyni a znáte jejich bod zakouření?

Kam s ním?

  • Oleje a tuky z fritovacích hrnců patří do popelnice. Olej jednoduše přelijte do PET láhve a tu pak vyhoďte do komunálního odpadu.
  • V některých obcích najdete i speciální kontejnery na sběr použitých potravinářských tuků a olejů.

  • Nebo olej slévejte do kanystru a až bude plný, odevzdejte ho přímo do sběrného dvora, případně kontaktujte firmu, která se na výkup olejů zaměřuje.
  • Součástí některých bytových domů jsou takzvané olejtéky, kam je možné vylít použitý kuchyňský olej. 

Co se dá s použitým kuchyňským olejem tedy dělat?

  • V malém množství jej můžete vylít na domácí kompost, pokud nějaký máte. Rozhodně to však nedělejte ve velkém! Mohli byste totiž narušit kvalitu půdy.
  • Dalším způsobem je vyčlenit si nádobu nebo láhev, kterou naplníte nějakým savým materiálem, například pískem, pilinami nebo kousky novin a postupně sem můžete použitý kuchyňský olej vlévat.
  • Do téže nádoby vkládejte i papírové utěrky, kterými vytíráte olej z pánve před jejím umytím. Po naplnění nádoby ji vyhoďte do komunálního odpadu, což sice není ideální řešení, ale mnohem šetrněji, než vylévání oleje do výlevky a toalety.
  • Menší množství tuků, například z pánve, je možné vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky a pak vhodit do směsného odpadu.

 Nepodceňujte recyklaci

Až budete příště váhat, kam s použitým olejem, myslete i na to, že se z nebezpečného odpadu může lehce stát užitečná surovina. Záleží jen na tom, jak  s ním naložíte.

Správně recyklovaný kuchyňský olej najde uplatnění v kosmetickém průmyslu, v logistice, nebo jako přídavek do biopaliv. Když ho vylejete do záchodu či do umyvadla, ucpe kanalizaci a znemožní čistění vody. O technickém oleji nemluvě. Tam člověk likvidací mimo určená místa nejen přímo ubližuje přírodě, ale riskuje i pokutu v řádu až několika miliónů korun.

Věděli jste, že..

jen jeden decilitr přepáleného oleje dokáže znečistit neuvěřitelných tisíc litrů vody? Pokud jste i dosud vylévali použitý olej do dřezu nebo záchodové mísy, nyní s tímto zlozvykem určitě přestanete. A už vůbec nepoužívejte již jednou použitý kuchyňský olej na vaření opětovně, jen proto, abyste ho nemuseli vylévat. Ano, možná tím ušetříte životní prostředí, ale určitě ne vaše tělesné orgány. Které oleje jsou ideální na smažení? Více jsme psali v jiném článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte