Nevyčerpaná dovolená nepropadá. Víte, na co máte jako zaměstnanci nárok a jaká platí aktuální pravidla?

 Ostatní 
22. listopadu 2018 15:41 / Bronislava Silná
  129   1
📷
5 fotografií v galerii
Nenechte se ošidit o nevyčerpanou dovolenou Shutterstock
Kolem dovolených koluje mnoho mýtů. Je to dáno hlavně tím, že se zákony v této věci měnily. Víte, na co máte jako zaměstnanci nárok? Jaká platí aktuální pravidla? Máme pro vás důležité informace.

Dovolená je dobou, kdy může zaměstnanec nabrat síly k další práci. Může si odpočinout a trávit také více času s rodinou. Minimální nárok na dovolenou jsou čtyři týdny, ale řada zaměstnavatelů poskytuje dovolenou delší. Jak je tomu ale s pravidly pro její čerpání?

Dva týdny vcelku

Možná jste nevěděli, ale jako zaměstnanci máte právo alespoň na dva týdny dovolené vcelku, přičemž týdnem se rozumí sedm po sobě jdoucích kalendářních dnů. I zde ovšem platí, že se může zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnout jinak. Jde však o to, že jako zaměstnanec máte na toto právo a zaměstnavatel musí tomuto právu vyhovět, pokud se vy nerozhodnete pro jiné řešení.

Dovolená nepropadá

Z minulosti panuje hodně představ o tom, že dovolená na konci roku nebo po uplynutí následujícího půl roku propadá. Není tomu tak. Dovolená z principu propadnout nemůže. Není-li vybrána v jednom roce, převádí se celá do roku následujícího. Pokud není vyčerpána ani v něm, může být čerpána kdykoli později. Jen je třeba vědět, že inspekce práce může v takovém případě uložit zaměstnavateli tučnou pokutu. Pokud by tedy některý zaměstnanec chtěl dovolenou nastřádat na svůj zvláštní záměr – například odjet na tři měsíce na cestu kolem světa, bylo by vhodnější o tom uzavřít písemnou dohodu, aby inspekce práce věděla, že zaměstnavatel chce zaměstnanci dovolenou poskytnout, ale ten se rozhodl jinak.

Dovolená se neproplácí

Dříve si někteří zaměstnanci nechali nevybranou dovolenou proplácet. Tento institut už neexistuje. Jedinou výjimku tvoří situace, kdy skončí váš pracovní poměr. V tom případě by mělo dojít k proplacení nevyčerpané dovolené.

Plánování dovolené

Obecně se dá říct, že první na tahu je zaměstnavatel. Do 30. 6. může stanovit rozvrh dovolené a dovolenou zaměstnanci „naplánovat“. Jestliže to písemně neučiní, je na tahu zaměstnanec a může si stanovit čerpání dovolené sám. Uvedené opatření je nutné pro velké podniky, které mají dovolenou naráz, protože není možné zrušit jen část výroby. Malé organizace zase poskytují více volnosti zaměstnancům. Zvláštní výjimku mají ženy, které odcházejí na mateřskou dovolenou. Ty mají ze zákona právo, aby jejich dovolená bezprostředně navazovala na její mateřskou dovolenou. Toto platí i pro muže na rodičovské dovolené.

Obecná pravidla

Obecně platí, že dovolená by se měla vyčerpat v roce, kdy na ní vznikl nárok. Přesuny do dalšího roku jsou spíš výjimky a nemělo by se z nich stávat pravidlo. Protože však existuje i řada objektivních důvodů, proč nelze čerpat dovolenou – jedním je například nemoc nebo živelní pohroma, nemusí se zaměstnanec bát, že by o nevyčerpanou dovolenou přišel. Každopádně si dovolenou berte, protože vám jinak hrozí řada zdravotních komplikací. Největším novodobým morem je stres

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu