Nebezpečné úrazy: Jak rozpoznat vnitřní krvácení

 Zdraví 
14. prosince 2018 08:24 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Přetrvávající bolest a rozvoj dalších příznaků svědčí o vnitřním krvácení Shutterstock
Úrazy spojené s vnitřním krvácením patří mezi nejvíce nebezpečná zranění. Naučte se tyto případy lépe rozpoznat, abyste nepodcenili situaci.

Všichni víme, že se během života přihodí nejrůznější pády a přivodíme si mnohá poranění. Nad některými je opravdu možné mávnout rukou a léčit je doma. Jsou ale poranění, která byste neměli nikdy nechat jen tak, zvlášť pokud se jedná o poranění určitých oblastí spojených s příznaky typickými pro vnitřní krvácení.

Úrazy hlavy

Někdy je úraz hlavy tak velký, že se jede k lékaři samozřejmě. Ale někdy to vypadá, že se toho moc nestalo. Jenže jak jde čas, poraněnému se začne dělat špatně od žaludku, dostaví se zvracení a posléze začíná omdlívat a ztrácet vědomí. Zorničky mohou být různě veliké, může se dostavit ztráta hybnosti v části těla a mnohé jiné příznaky. To už je pozdě. Při prvních náznacích nevolnosti, která se dostavuje po úrazu hlavy či jiných příznacích, vyhledejte lékaře a informujte ho, že došlo k úrazu. Nemusí jít vždy o vnitřní krvácení.

Otřes mozku může zpočátku mít podobné příznaky, ale je lepší předejít neštěstí a díky zobrazovacímu vyšetření mít jistotu, že je vše v pořádku. Lepší je jít preventivně zbytečně, než si zbytek života vyčítat laxnost. Úrazy některých částí hlavy jsou přitom nebezpečnější než jiné. Například úder do spánkové oblasti může vést ke krvácení z tepny, což znamená opravdu velký problém.

Úrazy břicha

Úrazy břicha jsou druhou oblastí, kde se nejčastěji něco stane, co nejsme schopni vidět na povrchu. Nejčastěji postiženými orgány jsou játra, ledviny a slezina. Pokud se děje něco špatného, pak se obvykle po bolesti dostaví šok. Ten je charakterizován zrychleným a povrchním dýcháním, studeným lepkavým potem, pocitem zimy a žízně. Břicho postupně tvrdne, pacient vyhledává polohu vleže na boku. Nohy má pokrčené k tělu, aby ulevil svým bolestem. Nemocného je třeba udržovat v tepelné pohodě, nesmí jíst, pít ani kouřit. Přivoláme okamžitě rychlou záchrannou službu. K uvedeným poraněním dochází při autonehodách, úderech, pádech nebo i při výbuchu v těsném okolí. Každopádně byste měli dbát i na další zásady správné první pomoci. Další informace proto můžete čerpat třeba v článku zde.

Úrazy končetin

I při úrazech končetin může dojít k velmi nepříjemným komplikacím, které jsou spojené se zásobováním těla krví a tím pádem kyslíkem. Ke krvácení dochází při zlomeninách. Kostní dřeň je totiž bohatě prokrvená. Ale naopak může dojít i při poměrně banálním úrazu, který skončí jen naražením, k zastavení přísunu krve do níže položených oblastí. Otok v místě poranění totiž omezí zásobování krví a může tak způsobit odumírání tkání, které bez kyslíku nemají šanci. Sledujte proto stav pacienta a zejména prokrvení pod místem zranění. Prsty na ruce či noze by neměly ztrácet svou citlivost a zbytek končetiny by neměl být příliš chladný s měnící se barvou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím