Connův syndrom: Jak se projevuje a koho se týká?
Právě nadprodukce jednoho z nich je podstatou zmíněné nemoci, která se mimo jiné projevuje zejména srdečně-cévními problémy.
Co je Connům syndrom?
Connův syndrom představuje endokrinologické onemocnění, které je způsobeno nadprodukcí hormonu nadledvin. Tím hormonem je konkrétně aldosteron, který je produkován v kůře zmiňovaného orgánu. Jeho zvýšená hladina v organismu přitom obvykle vede ke vzniku několika zdravotních potíží.
Jaké jsou příčiny onemocnění
Známých je hned několik příčin této nemoci.
- Nadprodukci aldosteronu nejčastěji způsobuje zejména zhoubný nebo nezhoubný nádor kůry nadledvin.
- V některých případech může vzniknout i na základě jiných onemocnění, například kvůli poškození ledvin nebo abnormálnímu zvětšení nadledvin.
- Vliv na rozvoj onemocnění může mít i užívání některých léčiv, zejména diuretik, tedy léků podporujících tvorbu a vylučování moči.
- Connův syndrom ve zvýšené míře postihuje ženy, a to nejčastěji ve věku od 30 do 50 let.
Nejčastější projevy onemocnění
Aldosteron má v lidském organismu několik důležitých funkcí. Mimo jiné ovlivňuje vstřebávání sodíku a vylučování draslíku, a řídí jejich hladiny v těle. Nadbytek zmíněného hormonu v případě Connova syndromu lze zpozorovat na základě několika typických projevů:
- Projevuje se například vysokým krevním tlakem a v některých případech i nepravidelnou srdeční činností.
- Postižený jedinec může rovněž pociťovat neustálou svalovou slabost i bolesti hlavy.
- Může se přidat i nadměrná únava, či dokonce svalové křeče i jakési mravenčení a brnění ve svalstvu.
- Connův syndrom působí problémy s trávicím traktem. Nemocného trápí například zhoršené vyprazdňování.
- Mezi další příznaky řadíme i častější močení či nadměrnou žízeň.
Jaká je léčba?
Při zpozorování výše zmíněných obtíží je vhodné konzultovat zdravotní stav s lékařem. Nesprávná činnost nadledvinek má totiž negativní vliv na funkci v podstatě celého organismu. Connův syndrom je třeba vyloučit zejména v případě, že jedince dlouhodobě trápí vysoký krevní tlak, přičemž předchozí léčba nebyla úspěšná.
- Při diagnostikování tohoto onemocnění se přistupuje k ultrazvukovému vyšetření ledvin i nadledvin. Více jsme o onemocnění ledvin psali zde.
- Častý je i odběr krve, v níž se zjišťuje hladina minerálů i hormonu. Rovněž se vyšetřuje moč pacienta.
- Léčba Connova syndromu závisí na příčině onemocnění. Pokud byl při vyšetření nalezen nádor nadledvin způsobující nadprodukci aldosteronu, je odstraňován chirurgickým zákrokem. V případě zvětšení nadledvin jsou zase pacientovi předepsané léky, které napomáhají tlumit účinky hormonu.