Co všechno může znamenat bolest svalů

 Zdraví 
04. ledna 2019 07:01 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Bolesti zad mají různé příčiny Shutterstock
Svalová bolest občas postihne každého z nás. Kdy je vše normální a kdy máme mít obavy? Máme pro vás důležité informace.

Všichni známe bolest svalů, kterou si způsobíme námahou, jež jde nad rámec našeho obvyklého denního režimu. Ve svalech zůstane kyselina mléčná, kterou játra nestačila odbourat a namožené partie bolí. Někdy ale cítíme bolest i jindy.

Bolest nohou

Bolest svalů na nohách může být způsobena špatným prokrvením končetin. Pociťují ji zejména ti, kdo mají sedavé zaměstnání. Zde nezáleží tolik na tom, zda řídíte automobil či pracujete u počítače nebo u pokladny v supermarketu. Dlouhé sezení našemu tělu rozhodně nesvědčí. Určité osoby si navíc omezí přísun krve více, než je obvyklé. Pro ně je o to důležitější po čase změnit polohu, projít se, zacvičit si. Někdy je ale špatné prokrvení způsobené závažnějšími důvody.

Bolest celého těla

Někdy se bolesti svalů objeví v různých částech těla a zdánlivě bezdůvodně. Příčina může tkvít v počínající infekci, nejčastěji virové. Každý si vzpomene, jak ho bolí tělo, když má chřipku. Ale i jiné virové infekce působí podobně. Někdy dokonce nemoc bolestí svalů začíná tak, že nemáte jiné příznaky. Ty se projeví později nebo si dokonce tělo s nemocí poradí dřív, než se stačí rozvinout. U virové infekce by ale mělo dojít k odeznění bolestí v řádu dnů.

Jsou pochopitelně i jiné příčiny, než je virová infekce. Záludnější může být třeba revmatické onemocnění. Podobné působení pak může mít i lymská borelióza. Ta někdy způsobuje bolest kloubů, jindy i bolest svalů.

Bolesti zad

Záda jsou samozřejmě široký pojem. Ale bolesti, které se objevují, mají různé příčiny. Jedním důvodem bývá svalová ochablost. Pak stačí třeba jen určitý postoj, který způsobí velké potíže. Jiný druh bolestí zad souvisí se stresem. Pokud jste si toho „hodně naložili“, objevují se často právě bolesti zad, které upozorňují na problém. Citlivější jedinci mají bolesti zad třeba i z obav ze školního zkoušení. Konečně také existují bolesti zad, které nemají důvod ani ve svalové ochablosti či psychice, ale mají svůj zdroj v poruchách vnitřních orgánů. Příčinou může být zhoubné bujení. Nezmiňujeme ho proto, abychom zde strašili čtenáře, ale proto, že každou přetrvávající bolest je dobré vyšetřit odborným lékařem.

Další příčiny bolestí

Příčiny bolestí svalů mohou být i mnohé jiné zdravotní obtíže. Bolest umí způsobit různé autoimunitní nemoci. Ozývají se také staré úrazy. Tělo může reagovat bolestí svalů na léky na vysoký cholesterol. Hodně důležité jsou také hladiny minerálů – zejména draslíku, hořčíku a vápníku. U prvních dvou jde o nízkou hladinu, u vápníku naopak o hladinu vysokou. Více o hořčíku si můžete přečíst třeba v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte