Střevní parazitální onemocnění, kterým se může nakazit celá rodina

 Zdraví 
30. května 2019 09:27 / Gabriela Simenonová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Onemocnění způsobuje parazit Enterobius vermicularis Shutterstock
Pojem enterobióza není moc známý. Jedná se o onemocnění vyvolané parazitem Enterobius vermicularis, česky nazývaným roup dětský a patří mezi tzv. nemoci špinavých rukou. To znamená, že nejčastějším způsobem nákazy je pozření vajíček při nedostatečné hygieně.

Nejčastějším projevem roupů dětských je svědění v okolí řitního otvoru. Obtíže jsou největší v noci, protože právě v tu dobu samičky vylézají ven ze střeva, aby nakladly svá vajíčka. Svědění je velmi úporné a nutí ke škrábání. Na postižené kůži mohou vznikat zanícené škrábance a povrchové hnisavé záněty. 

Jaké jsou příznaky?

Mnohdy bývají příznaky jenom nepatrné, takže si jich rodiče často nemusejí vůbec všimnout. Projevy bývají omezeny převážně na večerní a noční hodiny, kdy postiženého trápí svědění v okolí konečníku, občas mírné, občas však i velmi úporné. Spánek může být neklidný a dítě následně značně unavené. Postižené děti jsou často nevyspalé, mají špatnou náladu a oslabenou imunitu.

Dalším projevem je i hubnutí a nechutenství. Na druhou stranu přítomnost menšího množství roupů se v některých případech nemusí vůbec projevit a zůstává dlouho skryta.

Od dětí na dospělé

Jak už jeho český název napovídá, tento parazit napadá hlavně děti a v dětské společnosti se také šíří velmi často. Od dětí se mohou ale nakazit i celé jejich rodiny. Je tedy velmi důležité učit děti pečlivé hygieně. Pokud máte u vašeho dítěte podezření na roupy, okamžitě vyhledejte dětského lékaře.

Jak probíhá léčba?

Cílem léčby je zahubit všechny žijící roupy v trávicím systému. Slouží k tomu několik různých léků, antiparazitik. Obvykle stačí jednoduchá léčba sestávající z jediné jednorázové dávky. Současně s nemocným je třeba přeléčit i ostatní členy jeho rodiny nebo kolektivu. Součástí léčby jsou nutná i režimová opatření, zejména zvýšená hygiena. Co nám mohou nevítaní návštěvníci našeho těla provést tak hrozného? Psali jsme zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...