Svůj den nemají jen děti, matky nebo ženy, existuje i Den otců. Češi na něj ale zapomínají

 Ostatní 
08. června 2019 17:50 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Den otců připadá na třetí červnovou neděli Depositphotos
Svátky lidé nemusejí slavit jen podle svého jména, existují i jiné příležitosti. Například druhou květnovou neděli se slaví Den matek a první červen zase patří dětem. Na tatínky se však často zapomíná, i oni však mají svůj den. Ve většině českých kalendářů Den otců chybí. Slaví se třetí červnovou neděli, letos tedy připadá na 16. června.

I když se Den otců slaví přes sto let, je to poměrně nový svátek, první oslavy se uskutečnily roku 1910, naproti tomu historie Dne matek sahá až do 16. století, kdy se v Anglii slavila Mateřská neděle. Oblibu si svátek otců získal velmi rychle, a to zejména ve světě, v Česku se na něj stále trochu zapomíná.

Den otců je svátek na počest otců, oslavující otcovství, vztah otce k dítěti a roli otců ve společnosti. V mnoha zemích včetně České republiky se sice slaví třetí neděli v červnu, v některých státech se ale tradičně váže ke svátku sv. Josefa (19. března) či ještě k různým jiným datům. V severských zemích, například ve Finsku, je Den otců oslavován druhou neděli v listopadu a červnový termín je vyhrazen Mezinárodnímu dni mužů, tedy i těm bezdětným.

Tátafest

Zatímco na Den dětí se po celé republice konají různé programy plné her a zábavy a na Den matek jsou zase v obležení květinářství, Den otců se v České republice slaví dosud jen ojediněle.

První akcí podporující Den otců se stal Tátafest, který se koná v mnoha městech České republiky od roku 2007. Pořádá jej Liga otevřených mužů spolu s různými rodinnými a komunitními centry za podpory Unie center pro rodinu a komunitu.

Za Dnem otců stojí žena

Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce.

První oslava Dne otců tak byla spíše soukromá, popularita svátku ale rychle rostla. V roce 1966 se díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi stala třetí červnová neděle oficiálně Dnem otců.

Potěště svého tátu pěkným dárkem

Zkuste letos Den otců nepřehlížet a projevte svým tátům vděk za vše, co pro vás v životě dělají. Každého potěší něco jiného, někdo nepohrdne chutnou večeří, jiný si pochutná na dobré láhvi vína a jiný táta zase bude nadšený třeba ze vstupenky na koncert. Nápadů existuje spousta, stačí se jen zamyslet a vybrat to, co potěší právě vašeho otce. Den otců už je za dveřmi, ale pořád máte dost času si promyslet, čím svého tatínka letos obdarujete. O Dni matek jsme blíže psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Uplynulo 40 let od smrti Louise de Funèse. Právě on inspiroval režisérku k natočení slavné komedie Tři...

Styl

Coreorgasmus je cvičení s orgasmem, kterého jsou nyní sociální sítě doslova plné

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte