Špatně ošetřený puchýř se může zanítit. Je dobré jej propíchnout?

 Zdraví 
25. července 2019 09:23 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Špatně ošetřený puchýř se může i zanítit Shutterstock
Puchýř si člověk užene raz dva. Stačí nevhodná obuv, skrčená ponožka nebo víkend na zahradě s rýčem v ruce. Pokud chcete, aby se vám puchýř zahojil co nejrychleji, musíte jej správně ošetřit. V opačném případě si zaděláváte na pořádný malér.

Komu se jednou zanítil puchýř třeba na patě, moc dobře ví, jak je to nepříjemné. Není proto na škodu si připomenout, jak puchýř ošetřit. A odpovíme i na věčnou otázku, zda propichovat či nikoliv.

Co je puchýř

Puchýř je rána, kde se svrchní část kůže, pokožka, oddělila od hlubší části, škáry, a vznikla dutina, která se zalila tkáňovým mokem nebo zánětlivým výpotkem. Nejčastěji se puchýře objevují na chodidlech a na rukou. Je to obranná reakce organismu na přetížení. Puchýřem se naše kůže brání i tehdy, když ji popálíme nebo opaříme.

Hygiena na prvním místě

Než začnete s ošetřením, umyjte si dobře ruce. Dodržovat při ošetření puchýře hygienu je totiž opravdu velmi důležité. Puchýře se totiž mohou snadno zanítit. Svrchní pokožku rozhodně neodtrhávejte. Pokud se o ránu už nebude nic třít, nezakrývejte ji. Jestli bude tření pokračovat, zalepte ji náplastí nebo zavažte obvazem.

Propíchnout či nepropíchnout?

Propíchnout nebo ne? Otázka, která se honí hlavou většině lidí. Odpověď zní: propíchnout, ale opatrně a čistě. Použijte k tomu sterilní jehlu nebo pořádně vydezinfikujte jehlu na šití, kterou máte doma. Jemně vymáčkněte tekutinu. „Vyfouklý“ puchýř očistěte, vydezinfikujte a překryjte náplastí nebo obvazem.

Jak urychlit hojení puchýře

Hojení puchýřů a jiných drobných ranek je rychlejší, když se na nich nevytvoří strup. Říká se tomu vlhké hojení. Puchýř pokryjte vrstvou gelu a zakryjte fólií, která je v balení přiložena. Puchýř je ochráněn proti infekci a zahojí se rychleji.

Pozor na infekci

Pokud se ošetření nepovedlo, nebo se do rány dostala špína, může se puchýř ošklivě zanítit. Infekci v ráně poznáte podle těchto příznaků:

  • Okolí puchýře je zarudlé a nateklé.
  • I při jemné doteku cítíte bolest.
  • Kůže v okolí puchýře je protkaná červenými „pruhy“.
  • Z puchýře teče bílá/zažloutlá tekutina - hnis.
  • Zvýšená tělesná teplota, třesavka.

Pokud se příznaky zhoršují nebo dostanete horečku, raději vyhledejte lékaře. O tom, jak se v nových botách vyhnout puchýřům, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít