Jste neustále vyčerpaní a nemůžete přijít na důvod? Mnoho z nás trápí nedostatek důležitého minerálu

Nedostatkem železa jsou ohroženy zejména ženy
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
09. srpna 2019 13:49 / Shutterstock
  0   0
Trápí vás zdravotní obtíže a nemůžete přijít na důvod? Pak byste možná měli přemýšlet nad tím, zda vám nechybí některé základní prvky. Mnoho lidí trpí nedostatkem hořčíku, ale mnoho z nás má také málo železa. Přinášíme důležité informace.

Železo je prvkem, který bude chybět především ženám. Ale ohroženi jeho nedostatkem jsou i lidé trpící celiakií či jinými záněty střev.

Jak se nedostatek projevuje

Škála projevů nedostatku železa je velmi široká. Především je třeba zmínit pocit vyčerpanosti, únavu, bušení srdce, zadýchávání se, bolest hlavy, syndrom neklidných nohou, úzkost, vypadávání vlasů, podivné chutě na normálně nekonzumovatelné věci jako je hlína nebo papír. Nedostatek železa také vede k chybné funkci štítné žlázy, takže se může objevit přibývání na váze a další projevy špatné funkce metabolismu. Málo železa vede k chudokrevnosti, bledosti a celkovému nezájmu o život. Mnoho lidí také trpí poruchami v oblasti sexuální aktivity.

Jak zjistit problém

Pokud máte jakékoliv podezření, měli byste požádat svého lékaře o vyšetření obsahu železa v krvi. Provádí se na základě odběru krve a nejde o nic složitého. Teprve na základě diagnostikovaného nedostatku má smysl přistoupit k dodávání železa ve formě tablet. Jde totiž o to, že nadbytek železa je také rizikový. Může totiž vést třeba i k rozvoji rakoviny, cukrovky a dalších onemocnění.

Základním zdrojem je kvalitní strava

Na prvním místě jde o to, že železo máme získávat z potravy. Není to až takový problém, tedy za předpokladu, že jíme přiměřeně zdravě. Velmi dobré jsou luštěniny a všechny tmavě zelené druhy zeleniny. Více se dozvíte třeba v článku zde. Důležitý pro vstřebávání železa je také vitamin C. Lidský organismus je nastaven na snadné vstřebávání železa z masa. Jestliže se masu vyhýbáte, měli byste dbát pečlivě na zvýšení příjmu luštěnin a další tmavé zeleniny, a případně si nechat hladinu železa překontrolovat v laboratoři.

Rizikové situace

Nedostatkem železa jsou ohroženy zejména ženy při menstruaci, v těhotenství a lidé, kteří trpí celiakií či záněty střev. Velké riziko také hrozí seniorům, kteří nemají správně nastavenou výživu. O vegetariánech a veganech jsme psali v předchozím odstavci. Také v případě osob s postižením není od věci nechat udělat příslušné testy. Může se ukázat, že některé problémy jsou způsobeny právě nedostatkem železa.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Setkání s nádhernou přírodou vás vrátí o několik století zpět

Dům a zahrada

Čištění zubů potřebuje i váš pes. O jeho chrup byste měli pečovat každý den

Bydlení

Jak poznáte, že je postelová matrace již opotřebovaná a je správný čas ji vyměnit

Zavřít reklamu