Využijte burčák k posílení zdraví. Kde všude nám pomáhá?

Burčák obsahuje řadu zdraví prospěšných látek
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. září 2019 13:30 / Shutterstock
  1   0
Burčák je sice alkoholický nápoj, ale v malém množství může být velmi prospěšný. Přinášíme další důležité informace.

Burčák je českou specialitou. Pije se ještě na Slovensku, v Rakousku a v části Německa, kde ale dávají přednost spíše mladému vínu. Mezi konzumenty kolují různé názory na jeho zdravotní prospěšnost. Jak je tomu doopravdy?

Látky obsažené v burčáku

Je pravdou, že burčák obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Díky působení kvasinek zde najdeme vitaminy řady B. Je v něm též zinek, dále mnoho flavonoidů, zejména resveratrol, který má silné antioxidační účinky. Najdeme tu kyselinu nikotinovou a nikotinamid, které mají také pozitivní účinky na naše zdraví. Najdeme v něm i kyselinu pantotenovou. Burčák obsahuje i značné množství energie ve formě glukózy a fruktózy, což sice může být problematické pro osoby s nadváhou, ale při rozumném užívání neškodí zdaleka tolik, jako nevhodná strava. Diabetici by se ovšem měli mít na pozoru.

V čem nám burčák pomůže

Stejně jako jiné potraviny s obsahem výše uvedených látek i burčák má schopnost stimulovat činnost srdce. Má velmi pozitivní účinky na pleť, vlasy a nervový systém. Antioxidanty v burčáku nás chrání před stárnutím a civilizačními nemocemi. Kyselina pantotenová má ochranný účinek na sliznici zažívacího ústrojí. Burčák sice ve větším množství může vyvolat průjem, ale pro osoby, které mají opačný problém, je pravým požehnáním. Ale i tak je jeho působení na zažívání spíše pozitivní. Dokonce se dá počítat s tím, že burčák pomáhá odbourávat nadbytečné tuky. Více informací, které vám pomohou se chránit před nemocemi, najdete v článku zde.

Jak poznáme kvalitní burčák

Burčák lze připravit zejména z raných odrůd bílých hroznů. Existuje ale i burčák červený. V každém případě by měl mít ten z bílých odrůd žlutozelenou barvu a určitou kalnost. Mohou být viditelné bublinky a usazenina na dně láhve není vůbec na škodu. Při ochutnání by neměla dominovat ani sladká chuť, ani zřetelná přítomnost alkoholu. Pokud cítíte v burčáku obojí, byl patrně doředěn vodou a nastaven cukrem. Nahnědlý burčák zase o sobě dává vědět přítomností jablečné šťávy. Nikdy nekupujte burčák někde u silnice. Velmi pravděpodobně bude jeho kvalita pochybná. Nejlepší je nakupovat přímo od vinaře, kterému záleží na kvalitě a spokojenosti zákazníka.

Chcete mít jistotu? Vyrobte si vlastní

Vlastní burčák lze připravit poměrně snadno. Potřebujete vylisovat hrozny. Nerozdrťte jadérka. Přefiltrujte přes gázu a nechte asi 12 hodin usadit. V nádobě, kde burčák pracuje by mělo zůstat asi 20 procent místa volného. Přidejte aktivní burčák nebo kvasinky. V případě kvasinek dejte asi 2 gramy na deset litrů moštu. V teple započne proces, který trvá několik dnů. Kontrolujte chuť a až budete spokojeni, nápoj dejte do chladu a postupně konzumujte. Mějte na paměti, že pro muže je maximální denní dávka někde kolem půl litru. Pro ženy pak asi kolem tří deci.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu