Braňte se nachlazení s pomocí rýmovníku

 Zdraví 
14. září 2019 19:11 / Bronislava Silná
  3
📷
4 fotografie v galerii
Rýmovník se osvědčil při péči o zdraví i v kuchyni Internet
Kouzelnickému učni Harry Potterovi byl doporučen k výdrži pod vodní hladinou žaberník. Mnohem reálnější je však přece jen využití rýmovníku v boji proti rýmě. Máme další informace.

Rýmovník je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Existuje celá řada druhů, ale mezi nejčastěji využívané patří ten australský.

Kde sehnat

Sice se prodává, ale bývá často vyprodaný, takže nejlepší způsob, jak si rostlinku opatřit, je vzít si řízek od známých, anebo najít na internetu někoho, kdo kousek rostliny nabízí. Množení přitom není vůbec žádný problém. Stačí lístek vzít, dát do vody a rostlinka zanedlouho pustí kořínky. Pak už stačí jen dát do zeminy a těšit se na růst, který se dostavuje velmi rychle. Můžete jej také využít jako pěkný dárek pro někoho, koho často trápí nachlazení nebo astma.

Jak sklízet

Nejlepší je sklízet rostlinu postupně tak, jak zrovna potřebujete. Přitom už samotný pobyt rostliny doma znamená určité výhody pro vaše zdraví. Nejlepší ale je, když v případě obtíží utrhnete lístek, který rozemnete a inhalujete. Rýmovník voní po eukalyptovém oleji, takže vám řádně pročistí dýchací cesty. Uvádí se dokonce pozitivní účinky i pro astmatiky.

Použití

Vedle možnosti rozmačkat lístek a inhalovat z něj, se doporučuje i příprava čaje. Další variantou použití je příprava sirupu, který se ale obyčejně dělá s cukrem, takže je energetickou bombou a není úplně vhodný pro osoby s nadváhou. Doporučujeme proto zůstat u čaje, který zalijeme vroucí vodou a necháme chvíli louhovat.

Vedle tohoto terapeutického popíjení můžeme rýmovník použít i na různé kulinářské experimenty. Použít se dá při dochucení masa, do salátů, polévek či jinak dle vaší fantazie. Přehled, jak využít další čerstvé bylinky při vaření, najdete zde. Rýmovník také odpuzuje hmyz. Dobrou zprávou je, že ho nesnáší moli, takže je velmi užitečnou domácí rostlinkou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte