Běhání ve městě. Možná budete hodně překvapeni, kolik škodlivin vdechujete

 Zdraví 
20. prosince 2019 08:50 / Blanka Štiková
  0
📷
10 fotografií v galerii
Při intenzivním výkonu se může až 10x znásobit plicní ventilace Depositphotos
Říká se „sportem ku zdraví“, ale platí tohle heslo například pro běhání ve znečištěném městě? Znečištěný vzduch prokazatelně škodí zdraví, každý ale bohužel nemá možnost běhat někde v lese.

Je tedy lepší vzdát se běhu znečištěnými ulicemi, nebo platí, že je vždy lepší se hýbat, než sedět doma a nedělat nic? Ale co s námi dělá znečištěné ovzduší? Odborníci pro vás mají odpověď.

Jak je to s běháním ve městě?

Jak velký vliv má na vaše zdraví, pokud běháte po městě oproti obyčejné chůzi? Například podle tvrzení Gillese Dixsauta, francouzského lékaře a předsedy Národní komise proti respiračním onemocněním ve Francii, se může při intenzivním výkonu (kterým například běh je) až 10x znásobit plicní ventilace, což je objem vdechnutého vzduchu do plic z vnějšího prostředí za jednotku času. Informoval o tom francouzský deník Le Figaro.

Co to znamená? Logicky se v případě fyzické aktivity zvyšují zdravotní rizika spojená s inhalací škodlivin z ovzduší. Pokud běžíte v lese, pořádně se nadýcháte čerstvého vzduchu, ale pokud běžíte špinavým městem, pak se spolu se znásobenou plicní ventilací zvyšuje také objem vdechovaných nečistot, které jsou v prostředí, kde se pohybujete.

Co vdechujete?

A co vše vdechujete společně se vzduchem? Je toho vcelku dost na to, že nic z toho reálně nevidíte a pociťují to jen vaše plíce. Městský vzduch obsahuje nejrůznější škodlivé látky, které pocházejí z průmyslu, silniční dopravy či jen z vytápění domů. Dýcháte tak do plic například oxid dusíku či oxid siřičitý, ozon a také třeba jemné prachové částice. Jak moc škodí tělu to, co dýcháte? Zdravotní rizika spojená s inhalací částic závisí mimo jiné na velikosti částic - čím menší částice jsou, tím hlouběji vniknou do vašeho organismu.

Například částice, jejichž průměr je menší než 2,5 mikrometru, proniknou do plicních sklípků a jejich účinky jsou rozmanité. Mohou například podporovat alergie na pyl nebo dokonce zesílit karcinogenní charakter jiných látek, jako je tabák, vysvětluje francouzský lékař Gilles Dixsaut. Ještě menší ultrajemné částice o průměru menším než 0,1 mikrometru však mohou procházet přímo do krevního řečiště a poškodit tepny či žíly, což může být spouštěčem infarktu myokardu či mrtvice, říká Daniel Thomas, kardiolog a čestný předseda francouzské kardiologické společnosti. Příklad, jak může znečištěné ovzduší ovlivňovat zdraví lidí, najdete třeba ve Francii, kde na následky znečištěného ovzduší umírá skoro 50 000 lidí ročně.

Jak je to se sportováním?

Podle francouzského kardiologa Daniela Thomase může sport do značné míry omezit výskyt mnohých onemocnění, jakými jsou mrtvice, cukrovka, rakovina či vysoký krevní tlak. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří právě nedostatek fyzické aktivity mezi 10 klíčových rizikových faktorů světových úmrtí. Daniel Thomas poukazuje na to, že znečištění ovzduší zdaleka nedokáže převážit výhody sportu pro lidské zdraví, tedy kromě hodin dopravní špičky.

Je tedy důležitější věnovat více pozornosti fyzické aktivitě než znečištěnému ovzduší, ale dle doporučení je vhodné se vyhýbat období, kdy je ovzduší nejvíce znečištěné a tomu přizpůsobit pohyb. Podle Daniela Thomase mohou lidem například pomoci různé meteorologické aplikace pro chytré telefony, které ukazují úroveň znečištění v reálném čase.

Jak se nadýchat co nejméně

Pomohou například masky? Nikoliv. S maskami se ve městě naopak nadýcháte více jemných částic, protože zabírají jen na velké částice, ale na ty jemné jsou krátké. Jak tedy ve městě vdechnout co nejméně škodlivých látek? Platí pravidlo, že čím je menší znečištění, tím se také sníží absorpce znečišťujících částic. Určitě se vyplatí vybírat si pro svoji pohybovou aktivitu prostředí mimo hlavní dopravní tepny.

Podle Charlotte Songeur, odbornice z asociace Airparif odpovědné za sledování kvality ovzduší v Île-de-France, je už jen několik metrů od silnice znečištění znatelně menší než například v bezprostřední blízkosti aut, kde je naopak znečištění velice vysoké. Pro sport si tedy raději vždy volte park či pěší zónu. Silnicím hlavně v době dopravní špičky, což bývá hlavně v ranních hodinách, se vyhněte obloukem.

Pozor na počasí

I počasí má vliv na to, jak moc velké znečištění budete vdechovat, a proto je dobré se podle něj zachovat. Které počasí je vhodné pro sport? Experti doporučují vyhýbat se intenzivní fyzické aktivitě při smogové situaci či při inverzi. Inverze bývá výrazná v období zimy, na podzim a na jaře, nejvíce pak kolem doby východu slunce. A pokud pohyb přece jen potřebujete, tak během tohoto období zvolte pouze chůzi namísto běhu.

Pro fyzické aktivity jsou nejvhodnější dny po období dešťů. Teplo zase naopak zvyšuje koncentrace ozonu, v tuto dobu tedy není nejlepší sportovat. Předtím, než půjdete příště běhat, si tedy raději naplánujte, kdy a kam poběžíte. Dále čtete: Dovolená má na délku života možná větší vliv než zdravý životní styl, tvrdí vědci.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...