Srovnání nejhorších epidemií a pandemií v historii lidstva. Zabily miliony lidí

 Zdraví 
23. března 2020 07:58 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Epidemie "Španělské chřipky" rozšířila po celém světě Depositphotos
V průběhu lidské historie tu byla řada nemocí, které zdecimovaly lidskou populaci, změnily průběh historie a někdy dokonce znamenaly konec celých civilizací. Zde je 10 nejhorších epidemií a pandemií, datovaných od pravěku po moderní dobu.

1. Pravěká epidemie, zhruba 3000 let před naším letopočtem

Zhruba v té době epidemie zničila prehistorickou vesnici v Číně. Těla mrtvých byla uskladněna v domě, který byl později spálen. Nebyla ušetřena žádná věková skupina, protože uvnitř domu byly nalezeny kostry mladistvých, mladých dospělých a lidí středního věku. Archeologické naleziště se nyní nazývá Hamin Mangha a je jedním z nejlépe dochovaných prehistorických nalezišť v severovýchodní Číně. Archeologické a antropologické studie naznačují, že k epidemii došlo rychle, na řádný pohřeb nebyl čas.

Před objevem Hamin Manghy byl na místě zvaném Miaozigou v severovýchodní Číně nalezen další prehistorický masový hrob, který se datuje zhruba do stejného časového období. Tyto objevy společně naznačují, že epidemie zpustošila celý region.

2. Mor v Athénách, rok 430 našeho letopočtu

Kolem roku 430, krátce po zahájení války mezi Athénami a Spartou, vypukla epidemie obyvatel Atén a trvala pět let. Podle některých odhadů je počet jejích obětí až 100 000 lidí. Řecký historik Thucydides napsal, že lidé v dobrém zdravotním stavu byli najednou napadeni virem, který způsobil záněty očí, krku, jazyka a zápach, který z napadených lidí vycházel.

3. Mor Římské říše, rok 180 našeho letopočtu

Když se vojáci vrátili z války do Římské říše, přinesli víc než kořist a vítězství. Mor, kterým mohla být epidemie neštovic, zlikvidoval armádu a možná zabil více než 5 milionů lidí v celé říši.

Mnoho historiků věří, že epidemie byla poprvé přinesena do Římské říše vojáky, kteří se vraceli domů po válce proti Parthii. Epidemie přispěla do říše nestabilitu a nakonec přispěla k jejímu konci.

4. Černá smrt, 1346 - 1353

Černá smrt putovala z Asie do Evropy, kterou zdevastovala. Některé odhady naznačují, že zničila více než polovinu evropské populace. Bylo to způsobeno kmenem bakterie Yersinia pestis, který je dnes pravděpodobně vyhynulý a na infikovaných hlodavcích byl rozšířen blechami. Těla obětí byla pohřbena v hromadných hrobech.

Mor ale změnil průběh evropské historie k lepšímu. S tolika mrtvými bylo těžší najít pracovníky, což přineslo lepší odměnu za práci a konec evropského nevolnictví.

5. Epidemie Cocoliztli, 1545 - 1548

Infekce, která způsobila epidemii cocoliztli, byla formou virové hemoragické horečky, která zabila 15 milionů obyvatel Mexika a Střední Ameriky. U populace již oslabené extrémním suchem se tato nemoc ukázala jako naprosto katastrofická. Slovo Cocoliztli je aztécké slovo pro škůdce.

Nedávná studie, která zkoumala DNA z koster obětí, zjistila, že byly infikovány poddruhem Salmonella známým jako S. paratyphi C, který způsobuje enterickou horečku, kategorii horečky, která zahrnuje tyfus.

6. Chřipková pandemie, 1889 - 1890

V moderním průmyslovém věku nová dopravní spojení usnadnila chřipkovým virům migraci. Za pouhých několik měsíců se tato choroba rozšířila po celém světě a zabila 1 milion lidí. Trvalo jen pět týdnů, než epidemie dosáhla maximální úmrtnosti.

Nejčasnější případy byly hlášeny v Rusku. Virus se rychle rozšířil po celém Petrohradě, než se rychle vydal po celé Evropě a po celém světě, a to navzdory skutečnosti, že letecká doprava tehdy neexistovala.

7. Španělská chřipka, 1918 - 1920

Odhaduje se, že se 500 milionů lidí stalo obětí španělské chřipky. Jedna pětina z nich zemřela, přičemž některé domorodé komunity vymřely. Šíření chřipky a smrtelnost byly posíleny stísněnými podmínkami vojáků a špatnou válečnou výživou, kterou zažilo mnoho lidí během první světové války.

8. Asijská chřipka, 1957 - 1958

Pandemie asijské chřipky byla dalším globálním projevem samotné chřipky. Díky svým kořenům v Číně si tato choroba vyžádala více než 1 milion životů. Virus, který způsobil pandemii, byl směsí virů ptačí chřipky.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí poznamenávají, že se tato choroba rychle rozšířila a byla ohlášena v Singapuru v únoru 1957, v Hongkongu v dubnu 1957 a v pobřežních městech Spojených států v létě 1957. Celkový počet obětí byl více než 1,1 milionu na celém světě se 116 000 úmrtími ve Spojených státech.

9. Pandemie a epidemie AIDS, 1981 - současnost

Od chvíle, kdy byl poprvé identifikován, si AIDS vyžádal odhadem 35 milionů životů. HIV, což je virus způsobující AIDS, se pravděpodobně vyvinul z viru šimpanze, který se ve dvacátých letech 20. století přenesl na lidi v západní Africe. Virus prošel světem a AIDS byl pandemií na konci 20. století. V současné době žije v subsaharské Africe asi 64 % z odhadovaných 40 milionů žijících s virem HIV.

10. Pandemie prasečí chřipky H1N1, 2009 - 2010

Pandemie prasečí chřipky v roce 2009 byla způsobena novým kmenem H1N1, který vznikl v Mexiku na jaře 2009 a poté se rozšířil do zbytku světa. Podle odborníků za jeden rok virus infikoval až 1,4 miliardy lidí na celém světě a zabil mezi 151 700 a 575 400 lidmi.

Pandemie chřipky v roce 2009 postihla především děti a mladé dospělé a 80 % úmrtí bylo u lidí mladších 65 let. To bylo neobvyklé, většina kmenů chřipkových virů, včetně těch, které způsobují sezonní chřipku, totiž způsobuje nejvyšší procento úmrtí lidí ve věku 65 let a starších.

Lidé ale byli během své historie zasaženi ještě nejméně deseti dalšími velkými epidemiemi a pandemiemi, které usmrtily miliony lidí. Mezi ty nedávné patří epidemie Eboly a pandemie viru Zika. Dále čtěte: Zda máte COVID-19, napoví hlen.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...