Kdy je krvácení z nosu dítěte neškodné a kdy byste měli zbystřit

 Děti 
12. září 2020 12:26 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dětem teče krev z nosu častěji než dospělým Depositphotos
Když se spustí červená, vypadá i malá rána zprvu jako smrtelné zranění. Všude samá krev, dítě brečí a tekoucí rudá tekutina jej ještě víc rozhodí. A často nejen jeho. Proč dětem teče krev, kdy navštívit lékaře a jak krvácení zastavit, se dočtete v následujících řádcích.

Občasné krvácení z nosu nebývá ve většině případů nic vážného. Jestliže však vaše dítě krvácí častěji, je to minimálně důvod k zamyšlení. Pokud se tak děje pravidelně, s návštěvou ORL byste neměli váhat. Nemusí se jednat o nic vážného, ale může to být signál organismu dítěte, že se v těle něco děje.

Důvod krvácení

Dítě rádo objevuje svět a své tělo. Jeho nenechavé prstíky jsou úplně všude a často právě i v nose. Mechanické poranění je jedním z důvodů spouštění krve z nosu, ovšem o tom se bavit nebudeme. Problém nastává, když se dítěti spouší krev samovolně, několikrát do měsíce nebo i do týdne. Nejčastější příčinou krvácení z nosu je křehkost drobných cév, ale často i nedostatek vitaminu C.

Návštěva ORL

Pokud vašemu dítěti teče krev častěji než jedenkrát měsíčně, měli byste navštívit odborné pracoviště. Před návštěvou ORL však vezměte dítě k pediatrovi, který mu udělá odběry krve a zkontroluje krevní obraz a následně vám vypíše žádanku na ORL. Důvodem častého krvácení z nosu totiž může být i špatná srážlivost krve. Další důvody krvácení z nosu si můžete přečíst zde.

Vyšetření není pro dítě bolestivé, lékař se jen podívá do nosu dítěte nosními kleštěmi, aby mohl posoudit stav nosní přepážky a najít původ krvácení. Následně vám doporučí konkrétní léčbu.

Chirurgickou cestou

Pokud i po předepsané léčbě nedojde ke zlepšení a dítěti stále teče krev častěji, můžete se rozhodnout dvojím způsobem. Buď vše necháte, jak je, protože krvácení z nosu je spíš kosmetickou záležitostí, která ovšem umí pěkně potrápit, nebo si domluvíte termín na vypálení žilek. Malým dětem se však sliznice poleptává v narkóze, protože je potřeba jejich absolutní spolupráce. To samozřejmě po tříletém dítěti chtít nemůžete.

Jak zastavit krvácení

Rozhodně je však dobré vědět, jak takové krvácení zastavit. Tím spíš, pokud se děje pravidelně. Posaďte dítě tak, aby mělo hlavu v předklonu, nikoli v záklonu! Bude lepší, když u toho bude mít i otevřená ústa, aby nemohlo krev spolknout nebo vdechnout. Přiložte čistý kapesníček na nos dítěte a stiskněte palcem a ukazováčkem nos ze stran a tlačte na nosní křídla pět až deset minut. Během této doby by mělo dojít k zástavě. V opačném případě opakujte ještě jednou a pokud se vám ani pak nepodaří zastavit krvácení, jeďte s dítětem na pohotovost.

Skvěle také funguje želatinová houba do nosu, kterou běžně dostanete v lékárně. Ustřihne se požadovaný kousek, namočí se ve vodě, vloží do nosu a krvácení přestane.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Producentka Bonda prozradila, jak je to s náhradou za Daniela Craiga

Styl

Markéta (49): Navázala jsem intimní vztah se synem kolegyně a teď se bojím, že to praskne. Mohlo by mě to...

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu