I dětem mohou vlasy vypadávat. Záchrana je možná jen tehdy, pokud rodiče včas zakročí

 Děti 
04. ledna 2021 11:06 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vypadávání vlasů u dětí si rodiče hodně zabírají Depositphotos
Kdo si myslel, že nadměrné vypadávání vlasů je záležitostí jen dospělých, je na omylu. Tento problém dokáže potrápit i malé děti. Naštěstí léčba má příznivé výsledky, důležité je jen nemoc včas diagnostikovat a začít co nejdříve s léčbou.

Pokud dětem začnou nadměrně vypadávat vlásky, obvykle to rodiče velmi těžko nesou. Nemusejí ale zoufat, statistiky jsou v tomto případě více než příznivé. Při správné diagnóze a léčbě je totiž téměř jisté, že dítě bude zanedlouho opět zdravé a s krásnými vlásky.

Dětem mohou vlasy vypadávat z několika důvodů. Mnohé z nich lékař diagnostikuje prakticky okamžitě. Pokud tedy budete mít dojem, že kštice vaší ratolesti doznala výrazných změn, neváhejte a vyhledejte lékaře. Včasná diagnóza a následná léčba je totiž klíčem k rychlému vyřešení problému. Seznamte se s nejčastějšími příčinami vypadávání vlasů u dětí.

Tinea capitis

Jde v podstatě o povrchovou formu mykózy. Nemoci se také říká dermatitida pokožky hlavy. Je to nejčastější příčina ztráty vlasů u dětí. Zatímco u dětí ve věku 4–14 let je pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění dost vysoká, u dospělých se onemocnění vyskytuje velice zřídka.

Vzhledem k tomu, že jde o infekční onemocnění, vaše dítě by nemělo sdílet jakékoliv předměty, které přicházejí do styku s vlasy a s pokožkou hlavy – čepice, polštáře, sponky, strojky na vlasy či hřebeny.

Alopecie areata

Další nemocí, která má za následek úbytek dětských vlasů, je alopecie areata. Projevuje se holými oválnými místy kdekoliv na pokožce hlavy téměř ze dne na den. Tato nemoc postihuje asi jedno dítě z tisíce.

Jde o onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlasové folikuly, jejichž buňky začne posuzovat jako organismu cizí. Při správném dodržovaní a užívání léčiv a pokynů lékařů je však pravděpodobné a přímo jisté, že všechny vlasy se vašemu dítěti vrátí dříve než za rok, což je velice pozitivní statistika. Navíc je dobré, že nemoc není nakažlivá.

Trichotillomanie (TTM)

Jde o obsedantně-kompulzivní syndrom. Tato porucha kontroly impulzů se projevuje nutkavým vytrháváním vlasů, případně obočí, řas a ve vyšším věku také ochlupení v jiných částech těla, jako i v pubické – intimní oblasti.

Přesná příčina trichotillomanie není úplně známa. Může to souviset s abnormalitami v mozkových cestách, které spojují oblasti spojené s emoční regulací, pohybem, formováním návyků a kontrolou impulsů. Pravděpodobnost trichotillomanie je mírně vyšší, pokud se v rodině vyskytuje. Základní léčebnou metodou je kognitivně-behaviorální psychoterapie, v některých případech v kombinaci s medikamentózní léčbou antidepresivy. O častých chybách, kterými rodiče nevědomky ničí zdraví svým dětem, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech