Je dobré otestovat se na protilátky covid‑19? Odborníci mají jasnou odpověď

Test prozradí, zda máte v těle obranné protilátky proti Covid-19 a případně jaké
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
19. května 2021 10:41 / SmartCovid
  119   0
Onemocnění COVID‑19 je způsobeno novým typem koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, které poslední rok doslova ochromilo svět.

V posledních měsících se v Česku řeší především testování na onemocnění covid-19. Je skloňováno v různých směrech, nicméně velmi důležité jsou testy na protilátky po prodělaném onemocnění. A k čemu je takový test dobrý?

„Náš test na protilátky prozradí, zda máte v těle obranné protilátky proti Covid-19 a případně které. Testy jsou vhodné pro uzdravené osoby, které covid-19 prodělaly, a které chtějí zjistit, zda jim v organismu zůstaly dlouhodobé obranné protilátky v dostatečném množství. Tato dočasná imunita funguje v těle pod dobu cca 6 měsíců. Proto je také zbytečné tyto osoby v této době měřit antigenními či PCR testy,“ říkají zástupci společnosti SmartCovid.cz, která je předním dodavatelem testů výrobce ze Singapuru, jenž jsou všeobecně hodnoceny jako vůbec nejlepší a nejrelevantnější. 

Pro koho jsou testy vhodné?

Testy na protilátky jsou také vhodné pro bezpříznakové osoby, které chtějí vědět, zda prodělaly koronavirovou chorobu. Řada lidí tuto infekci prodělá, a to bez jakýchkoli příznaků, anebo jen s mírnými příznaky, kterým nevěnují pozornost. Test ukáže, zda infekci v minulosti prodělali.

A kromě toho jsou vhodné pro lidi, kteří se rozhodují, zda se dát očkovat, anebo chtějí vědět, zda je provedené očkování účinné.

Typy protilátek

„Organismus si proti viru onemocnění covid-19 vytváří dva druhy protilátek IgM a IgG. Oba druhy protilátek umí test jednoduše odhalit, IgG se 100% jistotou. Test se provádí odběrem kapky krve z prstu a ukáže výsledky do 15 minut,“ uvádí Petr Franc, generální ředitel SmartCovid.cz

První typ protilátek (IgM) si tělo začíná vytvářet během infekce při primární imunitní odpovědi. V případě, že test prokáže výskyt právě těchto protilátek, jste ve druhé fázi akutní infekce (cca 7. den od nákazy) a jste infekční. V tomto případě je nutné neprodleně informovat svého lékaře a řídit se hygienickými opatřeními.

Druhý typ protilátek (IgG) je ten, který se podílí na protivirové imunitě a dlouhodobě chrání organismus. IgG protilátky se tvoří jako sekundární imunitní odpověď cca od 12. dne nákazy. U osob s mírným nebo asymptomatickým průběhem onemocnění covid-19 je nutné počítat s pozdějším nástupem tvorby protilátek IgG (např. 4. - 5. týden). Avšak některé osoby s mírným průběhem nemusí mít protilátky žádné.

Pokud test prokáže přítomnost dlouhodobých protilátek, víte, že jste po dobu 6 měsíců od prodělání infekce či očkování proti onemocnění covid-19 chráněni. Intenzita barevnosti proužku ukáže sílu protilátek, ta nemusí mít přímý vliv na délku jejich trvání.

Kdy se nechat testovat a kolik to stojí?

Test lze provést kdykoli s výjimkou případů, kdy se u pacienta vyskytují příznaky covid-19. V takovém případě je vhodné provést testování pomocí antigenního nebo PCR testu. U osob s prodělanou infekcí je optimální měřit protilátky od 30. dne po prvních příznacích. Testy pořídíte za 135 Kč.

Měření protilátek po očkování:

Vzestup hladin protilátek po očkování proti covid-19 byl sledován v intervalu od 2. týdne po očkování.

Nejčastěji se protilátky po očkování měří rychlotesty v této době: 

  • 14 dní po první dávce očkování
  • 28 dní po druhé dávce očkování
  • po dalších 42 dnech 
Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Esenciální oleje dělají prokazatelně dobře i našim psům. Pomohou s úzkostí, parazity i chutí k jídlu

Bydlení

Jak se postarat o rostliny na zahradě předtím, než vyrazíte na dovolenou

Zavřít reklamu