Pozor na omrzliny u malých dětí. Jak je nejlépe ochráníte?

 Děti 
15. ledna 2018 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pobyt dětí v mrazivém počasí vždy kontrolujte Shutterstock
Sníh a zimní radovánky milují děti i jejich rodiče, ale mrazivé dny přináší i řadu nebezpečí, obzvlášť pro velmi malé děti. Počínající omrzliny nejen na tváři mohou vaše nadšení ze zimy rychle obrátit.

Miminka a mladší kojence bychom do větších mrazů vůbec brát neměli. Starší děti je potřeba hlídat, protože s jejich neopatrností může omrzlina vzniknout během chvilky.

Dětská kůže je jiná

Obzvlášť velmi malé děti jako novorozenci a kojenci ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci. Organismus dítěte není schopen včasně reagovat na změny venkovního prostředí a dítě je v přímém ohrožení.

Pokožka malých dětí je navíc velmi jemná a citlivá a několikanásobně tenčí než kůže dospělého. Zvýšená péče o pokožku je proto u malých dětí na místě. Dbejte ale také o tu vlastní, s těmito triky budete mít krásnou pleť i v zimě.

Proč omrzliny vznikají

Velké mrazy působí na cévy, které se díky tomu zužují a propouští méně krve. Nejvíce ohrožené jsou tzv. periferní části, tedy prsty u rukou a nohou, nos, uši, tváře a brada. Děti si jsou při venkovní hře schopny několikrát sundat čepici, šálu i rukavice, protože jim je při hře horko. Velký rozdíl teplot může způsobit nejen nachlazení, ale právě i omrzliny.

U malých miminek, které ještě leží v kočárku, to jste schopni uhlídat, ale větší děti raději neustále kontrolujte, jestli mají rukavice nandané. Pro jistotu jim pořiďte i čepice, které se zavazují pod krkem, aby si je nemohly stáhnout.

Jak poznat nebezpečnou omrzlinu

Jestliže je venku nízká vlhkost a současně se teploty pohybují pod nulou, může omrzlina vzniknout raz dva. Někdy ale stačí prudký vítr, a to může být klidně nad nulou.

Omrzlinou se myslí místo, na kterém došlo působením chladu k poškození tkáně. Jako první můžete pozorovat studenou a lesklou pokožku na dříve zmiňovaných místech. Později kůže může ještě zbělat, nebo zežloutnout. V tomto případě se stále nic neděje a po deseti minutách v teple příznaky vymizí.

Jestliže ale toto zbarvení nevymizí a naopak se postižené místo zbarví do fialově červené, jedná se už o trvalé poškození. Omrzlina druhého stupně, u které se často do jednoho dne ještě objeví puchýře, se hojí několik dní. Po zahojení je však pokožka již nevratně poškozena a postižené místo bude již navždy na chlad citlivější.

První pomoc při omrzlinách

  • dítě odveďte z chladu do teplé místnosti
  • uvařte mu teplý sladký nápoj, nebo dítě nakojte (dle věku)
  • místo se nesnažte rychle zahřát například fénem nebo horkou koupelí – mohli byste vše ještě zhoršit
  • vhodná je koupel, kterou postupně ohříváte z 30 °C na 37 °C
  • miminka si přitiskněte na nahé tělo a zalezte s nimi pod deku

Jak se omrzlinám vyhnout

Novorozence a mladší kojence mrazu pod -5 °C vůbec nevystavujte. Dětem pořiďte čepici, která zakrývá uši a šálu jim omotejte kolem krku, nikoliv přes ústa či nos (zadržovala by se v ní pára a tvořily by se ledové krusty). Před pobytem venku dítě vždy namažte mastným krémem, který bude kůži izolovat. Zapomeňte na hydratační krémy s vysokým množstvím vody! A hlavně: oblékejte děti do několika vrstev.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít