Nenechte děti více jak dvě hodiny u počítače. Má to vliv na jejich mozek

 Děti 
29. března 2020 10:00 / Mirka Malá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Počítače mají špatný vliv na funkce dětského mozku Depositphotos
V současné koronavirové karanténě mají děti ještě větší prostor trávit čas u počítače či tabletu. Měli byste ale dávat pozor, aby to nebylo více než dvě hodiny denně. Jinak tato aktivita nepříznivě ovlivní jejich mozek.

Každý rodič určitě chce, aby se mozek jeho dítěte vyvíjel správně a maximalizoval svoje schopnosti. Pokud ale dítě vysedává dlouho u počítače nebo tabletu, může to dopadnout jinak.

Počítače nerozvíjí základní schopnosti

Vědci zjistili, že 37 % dětí tráví zhruba dvě hodiny denně nebo i více u počítače nebo tabletu či mobilu. A jaký je rozdíl mezi těmito dětmi, a dětmi, kteří místo počítače mají jiné aktivity?

Všechny děti měly globálně horší kognitivní schopnosti ve srovnání s těmi, kteří se věnují jiným aktivitám. Měly horší paměť, pozornost, rychlost zpracování a úroveň jazyka, tedy vyjadřování.

Doba strávená u počítače ovlivňuje spánek

Problémem je také trávení času dětí u počítačů či tabletů těsně před spaním. Má to totiž vliv na špatnou kvalitu spánku, vědci už dokonce přišli na to, že ti, kdo spí méně, mají tendenci trávit více času u počítače.

Další nedávná studie zjistila podobný vliv času tráveného u počítače, spánku a fyzické aktivity spolu s dietou. Děti v této studii, které splnily požadavky na čas trávený u počítače a doporučení na spánek, se lépe vypořádaly s dalšími testy. Také matematika, čtení či psaní se u těchto dětí zlepšovaly v závislosti na kvalitě jejich životního stylu.

Je tedy dobré u dětí pěstovat správné návyky už od mala, aby většinu života neproseděly u svých tabletů či počítačů s tím, že budou mít problémy vyjadřováním či pamětí.

Například modré světlo vyzařované obrazovkami může ovlivnit biologické hodiny těla a narušit spánek. Děti se tomuto účinku mohou vyhnout tak, že vše vypnou nejméně hodinu před spaním.

Vědci rovněž doporučují, aby rodiče omezili dobu u počítačů, tabletů a mobilů na méně než dvě hodiny u dětí mladších 5 let. Tento čas se může mírně navyšovat u starších dětí a mládeže, nicméně rodiče by se měli více zajímat o to, jakými aktivitami se děti u počítačů zabývají. Dále čtěte: Dejte pozor, ať zbytečně u svých dětí nevyvoláváte strach a fóbie.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu