Nenechte děti více jak dvě hodiny u počítače. Má to vliv na jejich mozek
Každý rodič určitě chce, aby se mozek jeho dítěte vyvíjel správně a maximalizoval svoje schopnosti. Pokud ale dítě vysedává dlouho u počítače nebo tabletu, může to dopadnout jinak.
Počítače nerozvíjí základní schopnosti
Vědci zjistili, že 37 % dětí tráví zhruba dvě hodiny denně nebo i více u počítače nebo tabletu či mobilu. A jaký je rozdíl mezi těmito dětmi, a dětmi, kteří místo počítače mají jiné aktivity?
Všechny děti měly globálně horší kognitivní schopnosti ve srovnání s těmi, kteří se věnují jiným aktivitám. Měly horší paměť, pozornost, rychlost zpracování a úroveň jazyka, tedy vyjadřování.
Doba strávená u počítače ovlivňuje spánek
Problémem je také trávení času dětí u počítačů či tabletů těsně před spaním. Má to totiž vliv na špatnou kvalitu spánku, vědci už dokonce přišli na to, že ti, kdo spí méně, mají tendenci trávit více času u počítače.
Další nedávná studie zjistila podobný vliv času tráveného u počítače, spánku a fyzické aktivity spolu s dietou. Děti v této studii, které splnily požadavky na čas trávený u počítače a doporučení na spánek, se lépe vypořádaly s dalšími testy. Také matematika, čtení či psaní se u těchto dětí zlepšovaly v závislosti na kvalitě jejich životního stylu.
Je tedy dobré u dětí pěstovat správné návyky už od mala, aby většinu života neproseděly u svých tabletů či počítačů s tím, že budou mít problémy vyjadřováním či pamětí.
Například modré světlo vyzařované obrazovkami může ovlivnit biologické hodiny těla a narušit spánek. Děti se tomuto účinku mohou vyhnout tak, že vše vypnou nejméně hodinu před spaním.
Vědci rovněž doporučují, aby rodiče omezili dobu u počítačů, tabletů a mobilů na méně než dvě hodiny u dětí mladších 5 let. Tento čas se může mírně navyšovat u starších dětí a mládeže, nicméně rodiče by se měli více zajímat o to, jakými aktivitami se děti u počítačů zabývají. Dále čtěte: Dejte pozor, ať zbytečně u svých dětí nevyvoláváte strach a fóbie.