Jak u dítěte rozpoznat cukrovku včas
Cukrovka je navíc zrádná v tom, že se nemusí nutně projevit jako důsledek špatného stravování. Dítě tedy může onemocnět i v rodině, která žije zdravě.
Cukrovka 1. a 2. typu
Takovým případem je právě cukrovka 1. typu, která vzniká nezávisle na stravování. Organismus dítěte totiž přestane vyrábět inzulín, který je v takovém případě nutné dodávat uměle i několikrát denně.
Cukrovka 2. typu je už fakticky důsledkem nesprávné životosprávy, obezity a nezdravého životního stylu. Tento typ cukrovky je nejrozšířenější a u dětí se projevuje především ve vyšším věku, tedy přibližně od desátého roku a výš.
Jak poznat cukrovku
Mezi nejčastější příznaky cukrovky patří častější močení nebo také pomočování. Takže pokud se stane, že se vaše dítě najednou začne počůrávat, rozhodně zbystřete a raději si o tom promluvte s dětským lékařem.
Mezi další časté příznaky potom patří žízeň, hubnutí, únava nebo nechutenství. Mezi další příznaky patří rovněž bolesti břicha, zvracení nebo kolísání zrakové ostrosti.
Pokud tedy u svého dítěte pozorujete některé z těchto příznaků, určitě neváhejte a navštivte lékaře. K vyloučení cukrovky stačí jen vyšetření moči dítěte, odběr krve a zjištění hladiny krevního cukru.
Pokud ale dětský lékař v moči najde glukózu, vyšetří vaše dítě na specializovaném pracovišti, kde rovněž stanoví následnou léčbu.
Ta spočívá především ve správném jídelníčku, popřípadě také v pravidelné aplikaci inzulínu. V každém případě ale dítě, které onemocní cukrovkou, žije plnohodnotný život a může se věnovat všem aktivitám bez omezení. Dále čtěte: Jak poznáte, že má vaše dítě ADHD.