Šampony obsahující parabeny, silikony či sulfáty. V čem spočívá jejich škodlivost?

 Krása 
05. února 2019 06:35 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Některé chemické látky v kosmetice nejsou vyloženě zakázány Shutterstock
Tento šampon neobsahuje silikony, ftaláty ani parabeny. Také to slýcháváte stále dokola, ale nevíte, v čem spočívá škodlivost těchto látek? Pomůžeme vám udělat si o nich lepší představu.

Podle nařízení EU se nesmí v kosmetice používat 1371 látek. Jenomže některé látky sice nejsou zákonem vyloženě zakázané, ale jejich používání není zrovna k našemu tělu či zdraví šetrné. A právě k nim patří i parabeny, silikony nebo sulfáty. Takže výrobci je stále mohou do své kosmetiky používat, i když třeba v miniaturním množství, a klidně vám tvrdit, že jsou jejich kosmetické výrobky čistě přírodní.

Konzervant paraben 

Parabeny se díky svému protimikrobnímu účinku používají pro konzervování a delší životnost kosmetiky. I když nejsou vyloženě toxické, může jejich pravidelné používání vyvolat alergii, problémy s pokožkou či jiné zdravotní problémy. To, že výrobek obsahuje paraben, poznáte podle přípony: -paraben (např. butylparaben).

Nenápadné ftaláty

Ftaláty jsou zákeřné látky, které se velmi obtížně v kosmetice sledují. Běžně se používají jako změkčovadla na PVC, v kosmetice jsou některé z nich zakázané. Bylo zjištěno, že některé způsobují neplodnost, ale i pro ostatní je nastavena nejvyšší možná hranice v produktech, která nesmí být překročena. Na etiketách bývají ftaláty ukryté pod značkou DBP a DEP. Bohužel to, že je neobsahují produkty samotné, neznamená, že nejsou v jejich obalech. A z nich se uvolňují přímo do přípravku samotného. Jejich nebezpečí tkví v tom, že oslabují imunitu, plíce, ledviny nebo játra. Jsou faktorem pro rozvoj astmatu či alergií.

Dráždivý sulfát

Je váš šampon hodně pěnivý? Pak vězte, že v něm mohou být ukryté sulfáty. Další látka, která dráždí kůži a oči a narušuje přirozenou ochrannou bariéru pokožky. Kromě toho sulfáty vysušují pokožku hlavy a způsobují její předčasné stárnutí, také svědivost. Vlasy se po použití sulfátů více třepí a dokonce mohou začít vypadávat. Celkově tak narušují strukturu vlasů poškozováním vlasových proteinů. Nejčastěji se používají dva druhy sulfátů, které naleznete pod označením SLS (laurylsulfát sodný) a SLES (laurethsulfát sodný).

Pozor na kondicionéry

Silikony zase způsobují, že vlasy jsou po nich krásně lesklé a zdravé, ale to je bohužel jenom klamné zdání. Jde totiž o to, že levné silikony umí vlas tak obalit, že jej prakticky udusí a nepustí k němu žádnou výživu. Tím pádem vlasy postupně ničí a likvidují. Silikony totiž nejsou rozpustné ve vodě. Dobře si prohlédněte etiketu vašeho kondicionéru. Právě do nich se nejčastěji silikony přidávají. Na etiketách je poznáte podle koncovek: -cone, -ane, -onol. Mezi nejčastěji používané silikony patří dimethicone nebo cyclomethicone. Pokud si nejste jisti, udělejte si malý domácí test. Svůj kondicionér rozmíchejte v malé skleničce vody. Pokud se alespoň částečně ve vodě rozpustí, klidně si ho ve výbavě nechte. Pokud ne, pryč s ním a raději si vyrobte doma svůj vlastní, který je čistě přírodní. Návod najdete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Svědí vás chodidla a občas si dáte sklenku vína? Může se jednat o alergii na alkohol

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu