Vyrobte si šípkový olej či mast. Získáte skvělý přípravek proti vráskám i skvrnám na kůži
Ze šípků si můžete nejen uvařit čaj, který vám pomůže lépe překonat nachlazení. Sušené plody šípků lze využít i v kosmetice. Můžete si z nich například vyrobit olej či mast. Nebude mít sice tak silný účinek jako pravý šípkový olej, který se lisuje z jadérek, i tak ale získáte účinného pomocníka, který vám udělá opravdu velkou službu.
Šípky jsou bohaté na vitaminy a další důležité látky, které z nich dělají skvělou ingredienci k výrobě přírodní kosmetiky. Velkou výhdou je, že šípková kosmetika je vhodná pro všechny typy pleti. Má regenerační i léčebné účinky na pokožku i kožní neduhy.
K čemu vám olej či mast poslouží
Domácí šípkový olej či mast má široké uplatnění:
- Je skvělý proti stárnutí pleti, proti vráskám.
- Výborně vyživí pleť.
- Pomáhá odstraňovat skvrny na kůži – od sluníčka, jaterní skvrny, stařecké a jiné hyperpigmentace.
- Funguje jako dobrá prevence strií.
- Je vhodný na jizvy, které pomáhá vyhladit.
- Pomáhá zmírnit různé vyrážky, ekzémy a lupenku.
- Má hojivé účinky.
- Použít ho můžete i na lehké popáleniny I. stupně, opařeniny či spáleniny od sluníčka.
- Vylepší vzhled rukou a nehtů.
- Podobně jako mrkvový olej má mírnou samoopalovací schopnost.
Domácí příprava šípkového oleje či masti
Vyrobit si doma šípkový olej nebo mast není vůbec složité. Zvládne to opravdu každý. Co budete potřebovat?
- sušené šípky
- 500 ml olivového oleje
- vitamin E v tobolkách (4 tobolky)
- 65 g včelího vosku
- zavařovací láhev 0,7 l
- plátýnko a gumičku
Jak na to
Na výrobu šípkového oleje či masti je třeba použít opravu perfektně suché šípky, jinak hrozí, že se vám mast zkazí. Podrťte je v mixéru a vložte je do zavařovací sklenice tak, aby ji zaplnily tak ze dvou třetin. Zbytek dolijte olivovým olejem. Sklenici vložte do vodní lázně, kde ji 3/4 hodiny zahřívejte. Nesmí však vařit. Udržujte teplotu přibližně kolem 80 stupňů Celsia. Můžeme si pomoci ponorným teploměrem.
Pak sklenici zakryjte plátýnkem a ovažte gumičkou. Postavte na okenní parapet a nechejte cca týden macerovat. Přeceďte přes cedník. Nejprve přes řídký, podruhé přes jemný, hustý cedník. Olej v kastrolu pak ještě jednou zahřejte a vložte do něj včelí vosk. Jakmile se včelí vosk dokonale rozpustí, směs přeceďte přes 2x přeložené plátno, abyste zachytili chloupky ze šípků a nečistoty z vosku. Do směsi vymáčkněte 4 tobolky vitaminu E a dokonale promíchejte. Nalijte do nádobek a nechejte ztuhnout. Mast má nádherně žlutou barvu.
Pokud chcete používat jen šípkový olej, nebudete přidávat včelí vosk, ale olej jen přecedíte přes husté plátno a přidáte do něj vitamin E, který do směsi dokonale zamícháte.
Pár dobrých rad
Při omývání sítek a nádob, které při výrobě oleje či masti budete používat, si nasaďte ochranné gumové rukavice. Vyvarujete se tak bolestivého zapíchání šípkových chloupků do kůže.
Než mast či olej použijete, je vhodné vyzkoušet snášenlivost na malém kousku kůže. Vyhnete se tak případné alergické reakci. O tom, jaké netradiční pochoutky se dají z šíků připravit, jsme psali zde.