Odstáté uši, velký nos, tenké rty a další nedokonalosti. Jsou našimi přednostmi nebo spíše prokletím?

 Krása 
10. dubna 2021 13:18 / Ema Maxová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Stačí pár nehezkých poznámek známých či kamarádů a na dlouhodobý komplex je zaděláno Depositphotos
Odstáté uši, velký nos, tenké rty, výrazná piha či mnoho dalších drobností, nás na jednu stranu mohou činit jedinečnými, na druhou stranu nás někdy dokáží pěkně potrápit. Je jen na nás, jak se rozhodneme ke své odlišnosti přistoupit.

Pravdou je, že záleží na mnoha okolnostech, které život přináší. Na prostředí, ve kterém se pohybujeme, i na lidech, kterými se obklopujeme. Neexistuje tedy univerzální doporučení, jak se svou odlišností naložit. Pokud ve správný čas, kdy začínáme řešit svůj vzhled, potkáme lidi, kteří naši odlišnost ocení, může se stát dokonce naší předností. Na druhou stranu stačí pár nehezkých poznámek známých, kamarádů a někdy i rodičů a na dlouhodobý komplex je zaděláno.

Lapeni v sociálních sítích

Současná doba je pro všechny, a zejména pro mladé lidi, kteří si utvrzují svou identitu, velmi náročná. Tlak na vzhled nevychází jenom z klasických médií, ale zejména ze sociálních sítí, na kterých dnešní mladí v podstatě žijí. V záplavě dokonalých selfíček vylepšených všemožnými filtry se jen těžko ubrání hodnocení svého vzhledu a touze sdílet podobně dokonalé fotky. Pak stačí pár nelichotivých komentářů pod fotkou a problém je na světě.

To potvrzuje i primář plastické chirurgie MUDr. Martin Molitor: „Drobné nedokonalosti, které byly kdysi zcela opomíjeny, se nyní podrobně probírají zejména na sociálních sítích. Je proto přirozené, že i velmi drobné defekty, zejména na viditelných místech, jako je obličej, mohou způsobovat lidem velké trápení. Nejčastěji pak mladí lidé řeší tvar nosu, rtů a boltců.“

Pamatujte, že dokonalá krása neexistuje

Zachovat si odstup a rozumný pohled na věc je mnohdy velmi těžké. Je třeba si však uvědomit, že něco jako dokonalá krása v podstatě neexistuje. Každý vnímáme krásu jinak. Mohli bychom asi mluvit o dokonalé symetrii, která však není reálná a působila by nepřirozeně. Naopak jemná asymetrie činí člověka atraktivnějším, protože je zajímavější, z každé strany je trochu jiný a je co objevovat. Důležité však je, aby tvary působily harmonicky. Třeba nos Terezy Maxové ji činí neuvěřitelně exotickou a atraktivní, piha u horního rtu Cindy Crawford umožnila odlišit se z davu krásek ve světě modelingu nebo mezera mezi zuby nevzala nic na půvabu herečce Vanesse Paradis.

Skoncujte se svým trápením

Pokud by se však z drobné odlišnosti mělo stát dlouhodobé trápení, které může přerůst až v celoživotní komplex, rozhodně se vyplatí ho včas řešit a podstoupit vhodnou úpravu. Ovšem vždy by měl samotné úpravě předcházet detailní rozhovor s plastickým chirurgem. „Důležité pro mě jsou informace, že klient operaci již dlouho zvažuje. Dokáže přesně říct jakou změnu očekává a umí popsat, co se mu nelíbí a co by si přál změnit,“ říká primář plastické chirurgie MUDr. Martin Molitor a dodává: „Je třeba si uvědomit, že v podstatě každý chirurgický zákrok je definitivní. Vrátit oblast do stejné podoby jako byla před operací, je nemožné.“ Obzvláště důležité je dobře zvážit operace, které mění proporce v obličeji, tedy operace nosu a brady.

Citlivý přístup

Zvláště citlivě je třeba postupovat v případě nezletilých. Nejde ani tak o problém z právního hlediska, který je po odsouhlasení rodiči či zákonným zástupcem v pořádku i před 18. rokem, ale kvůli neukončenému růstu jednotlivých tělesných partií i psychickému dozrání. Proto se většinou zákroky, kromě v celku běžné úpravy odstávajících uší, odkládají až na dospělost. Jedině v několika málo případech, kdy jde skutečně o těžké asymetrie, je možné o zákroku uvažovat dříve. „Z poslední doby si vzpomínám na řešení těžké asymetrie prsou a operaci nevzhledného, velkého, křivého nosu. V obou případech byla vada natolik psychicky zatěžující, že operace byla jednoznačně indikována a vedla k vyléčení pacientů – získání sebeúcty, sebevědomí a zbavení komplexů,“ vysvětluje primář plastické chirurgie MUDr. Martin Molitor z kliniky Yes Visage.

Zda ze své odlišnosti uděláte přednost, nebo se rozhodnete pro drobnou úpravu, je jen na vás. Každopádně není sebemenší důvod se kvůli ní celý život trápit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu