Trápí vás bolestivé zarůstání chloupků? Pomohou jednoduché triky!

 Krása 
07. července 2017 10:42 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zarůstání chloupků je velmi nepříjemné a mnohdy bolestivé. Lze mu ale předejít. Shutterstock
Zarůstající chloupky dokáží potrápit nejen ženy, ale i muže. Někdy se zarostlý chloupek opravdu silně zanítí a je velmi bolestivý. O nevzhledných pupíncích, které mnohdy zanechávají jizvičky, ani nemluvě. Existuje ale pár jednoduchých fíglů, jak zarůstání chloupků předejít.

Proč vlastně chloupek zaroste? Po jeho vytržení z vlasového pouzdra totiž někdy nenajde správnou cestu zpět na povrch kůže a roste těsně pod jeho povrchem. Nejčastěji se tento problém vyskytuje u vytrhávání chloupků, které se mohou přetrhnout, vyrůstají oslabené a nemají sílu dostat se až na samotný povrch kůže.

Jak zarůstání chloupků předejít

Osvědčenou prevencí je pravidelné odstraňování tenké vrstvy odumřelých buněk, které zůstávají na povrchu kůže. K tomu slouží mechanické či enzymatické peelingy. Vyrůstající chloupky tak získávají větší šanci proniknout nejsvrchnější vrstvou pokožky.

Příprava pokožky

Před každým holením se nejdřív naložte do teplé koupele. Chloupky změknou, což usnadní jejich odstranění a zabráníte jejich pozdějšímu zarůstání.

Ještě během koupele použijte lufu nebo cukrový peeling na oblast, kterou chcete oholit. Odstraníte jemnou vrstvu odumřelých buněk, která později může dělat neplechu. Pokud mají chloupky tendenci na pokožce ležet, výborným trikem je použití tvrdého zubního kartáčku nebo čistícího kartáčku na obličej, který chloupky napřímí. Holení i depilace bude efektivnější a rychlejší a také déle trvající. Na velmi tvrdé chloupky platí také obyčejný vlasový kondicionér. Ten je zjemní, změkčí a půjdou snáze odstranit. Nechejte jej působit asi minutu.

Správné holení

Ve snaze docílit hladce oholené pokožky se ženy často holí proti směru růstu chloupků. Jenže právě tato metoda u většiny lidí způsobuje následné zarůstání chloupků. Raději se proto spokojte s méně dokonalým výsledkem a holte se zásadně po směru růstu chloupků. A pokud používáte žiletku, nikdy se neholte na sucho!

Dezinfekce

Po depilaci je pokožka mírně narušená a otvory, ve kterých byly chloupky, jsou prázdné. Snadno se tak mohou zanést špínou a potem. Po každém holení proto místo řádně vyčistěte. K tomu poslouží pleťová voda s alkoholem nebo antibiotický roztok z lékárny. Následně poté naneste na kůži neparfémované tělové mléko. Holením se totiž zbavila kůže nejvrchnější vrstvy a potřebuje ochranu před dehydratací.

Krémy proti zarůstání chloupků

Zarůstání chloupků můžete eliminovat i pomocí speciálních krémů k tomu určených. Jenže ne u každého tyto kosmetické přípravky zaberou.

Zásyp

Pokud nic nepomáhá, vyzkoušejte dětský zásyp. Je třeba ho nanést na dokonale suchou pokožku.

Co se zarostlým chloupkem?

Když se vám na pokožce i přes prevenci objeví zarostlý chloupek, hlavně pupínek nemačkejte! Pokud ještě v jeho okolí není žádné zarudnutí, můžete jej snadno a rychle vytáhnout sterilizovanou pinzetou, a to s pomocí jehly či špendlíku. Jednoduše sterilizovanou špičkou tenké jehly nebo špendlíku podeberte chloupek a alespoň malou část vytáhněte na povrch. Snažte tento zásah provést jedním tahem. Následně chloupek ve směru jeho růstu vytrhněte pinzetou, vydezinfikujte kůži s pomocí pleťové vody s obsahem alkoholu nebo antibakteriálním roztokem z lékárny.

Zázračný laser

Pokud nic nepomáhá a vás trápí zarostlé a zanícené chloupky stále dokola, zamyslete se nad laserovou epilací. Ta zničí chloupek v jeho zárodku a tudíž vás spolehlivě zbaví problému s jeho nesprávným růstem. Počítejte ale s tím, že dermatolog vás chloupků nezbaví na jednom sezení. Budete potřebovat v průměru čtyři a šest ošetření.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...