Trápí vás bolestivé zarůstání chloupků? Pomohou jednoduché triky!
Proč vlastně chloupek zaroste? Po jeho vytržení z vlasového pouzdra totiž někdy nenajde správnou cestu zpět na povrch kůže a roste těsně pod jeho povrchem. Nejčastěji se tento problém vyskytuje u vytrhávání chloupků, které se mohou přetrhnout, vyrůstají oslabené a nemají sílu dostat se až na samotný povrch kůže.
Jak zarůstání chloupků předejít
Osvědčenou prevencí je pravidelné odstraňování tenké vrstvy odumřelých buněk, které zůstávají na povrchu kůže. K tomu slouží mechanické či enzymatické peelingy. Vyrůstající chloupky tak získávají větší šanci proniknout nejsvrchnější vrstvou pokožky.
Příprava pokožky
Před každým holením se nejdřív naložte do teplé koupele. Chloupky změknou, což usnadní jejich odstranění a zabráníte jejich pozdějšímu zarůstání.
Ještě během koupele použijte lufu nebo cukrový peeling na oblast, kterou chcete oholit. Odstraníte jemnou vrstvu odumřelých buněk, která později může dělat neplechu. Pokud mají chloupky tendenci na pokožce ležet, výborným trikem je použití tvrdého zubního kartáčku nebo čistícího kartáčku na obličej, který chloupky napřímí. Holení i depilace bude efektivnější a rychlejší a také déle trvající. Na velmi tvrdé chloupky platí také obyčejný vlasový kondicionér. Ten je zjemní, změkčí a půjdou snáze odstranit. Nechejte jej působit asi minutu.
Správné holení
Ve snaze docílit hladce oholené pokožky se ženy často holí proti směru růstu chloupků. Jenže právě tato metoda u většiny lidí způsobuje následné zarůstání chloupků. Raději se proto spokojte s méně dokonalým výsledkem a holte se zásadně po směru růstu chloupků. A pokud používáte žiletku, nikdy se neholte na sucho!
Dezinfekce
Po depilaci je pokožka mírně narušená a otvory, ve kterých byly chloupky, jsou prázdné. Snadno se tak mohou zanést špínou a potem. Po každém holení proto místo řádně vyčistěte. K tomu poslouží pleťová voda s alkoholem nebo antibiotický roztok z lékárny. Následně poté naneste na kůži neparfémované tělové mléko. Holením se totiž zbavila kůže nejvrchnější vrstvy a potřebuje ochranu před dehydratací.
Krémy proti zarůstání chloupků
Zarůstání chloupků můžete eliminovat i pomocí speciálních krémů k tomu určených. Jenže ne u každého tyto kosmetické přípravky zaberou.
Zásyp
Pokud nic nepomáhá, vyzkoušejte dětský zásyp. Je třeba ho nanést na dokonale suchou pokožku.
Co se zarostlým chloupkem?
Když se vám na pokožce i přes prevenci objeví zarostlý chloupek, hlavně pupínek nemačkejte! Pokud ještě v jeho okolí není žádné zarudnutí, můžete jej snadno a rychle vytáhnout sterilizovanou pinzetou, a to s pomocí jehly či špendlíku. Jednoduše sterilizovanou špičkou tenké jehly nebo špendlíku podeberte chloupek a alespoň malou část vytáhněte na povrch. Snažte tento zásah provést jedním tahem. Následně chloupek ve směru jeho růstu vytrhněte pinzetou, vydezinfikujte kůži s pomocí pleťové vody s obsahem alkoholu nebo antibakteriálním roztokem z lékárny.
Zázračný laser
Pokud nic nepomáhá a vás trápí zarostlé a zanícené chloupky stále dokola, zamyslete se nad laserovou epilací. Ta zničí chloupek v jeho zárodku a tudíž vás spolehlivě zbaví problému s jeho nesprávným růstem. Počítejte ale s tím, že dermatolog vás chloupků nezbaví na jednom sezení. Budete potřebovat v průměru čtyři a šest ošetření.