Umíte se správně pohádat? Pak máte šanci na fungující vztah

 Vztahy 
28. února 2019 08:44 / Jitka Holoubková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Hádky do fungujícího vztahu patří Shutterstock
Že není žádné manželství ani partnerství, když pomine první zamilovanost, bez mráčků, zjistil asi každý, kdo zažil to, čemu se říká dlouhodobý vztah. I podle psychologů a partnerských poradců hádky k fungujícímu vztahu patří. Ne ale jakékoli hádky a taky ne ty, které trvají déle než období klidu, porozumění a lásky. O těch, které končí fyzickým napadením či psychickým týráním už vůbec nemluvě.

Takže jak se vlastně správně hádat, abychom si šrámy nemuseli lízat ještě týden po konfliktu? A jaká frekvence hádek je ještě zdravá? Mohou nás hádky někam posunout a čím můžou být vztahu prospěšné?

Tady je několik pravidel, v nichž najdete i odpovědi na uvedené otázky.

1. Nenechte se unést a nepřehánějte

Někdy totiž člověk svému partnerovi vmete do tváře mnohem víc, než původně chtěl, včetně věcí, které s původním důvodem hádky vůbec nesouvisí. Raději se zaměřte na problém, který právě řešíte nebo řešit chcete. Vzájemné urážky vás k cíli určitě nedovedou a způsobí víc škody než užitku. Jde-li například o neumyté nádobí, vyvarujte se výrazů „líný tlustoprd“ a podobně. Hrozí totiž, že nádobí zůstane špinavé a doma se rozhostí dusno.

2. Zůstaňte u tématu

Neodbíhejte od příčiny hádky k něčemu, co se stalo před dvěma lety na dovolené a podobně. Věc se rozmělní a ten, s kým se hádáte, bude zmatený. I když jste rozčílení, pokuste se vysvětlit, co vás trápí.

3. Domluvte si signály pro ukončení a respektujte je

Někdy může být hádka pro jednoho z partnerů emočně tak náročná – nemá svůj den, je nemocný nebo má zkrátka problémy, o kterých vy ani nevíte. Každopádně má mít právo hádku ve chvíli, kdy je pro něj neúnosná, ukončit. Například zvednutím ruky. Pokud máte s partnerem hluboký vztah, budete tento signál vzájemně respektovat. Je to jakási záchranná brzda pro vás oba. O nonverbální komunikaci, tedy řeči těla, se více dočtete zde.

4. Hádka má mít začátek a konec

Tak jako řecké drama má své pevné části, jako jsou expozice, kolize, krize a na konci pak katarze, stejné je to i u hádky, má-li mít nějaký smysl a máme-li si z ní něco odnést. Bohužel často máme tendenci pohybovat se v kruhu a to, co jsme už řekli, stále opakovat, místo abychom se v hádce posunuli někam dál a hledali vyřešení problému. A třebaže některé věci se během výměny názorů vyřešit nedají, měla by hádka končit aspoň rámcovým plánem či dohodou, že se něco nějak stane. Představu o tom, čím má hádka skončit, by měl mít zejména ten z partnerů, který ji vyvolal.

5. Nezapomínejte na omluvu

Pokud se rada z bodu číslo jedna až tak úplně nepovedla realizovat a nějaká ta nadávka nebo výčitka, urážka partnera nebo jeho rodiny padly, nezoufejte. To se při emočním výlevu může stát. A od toho právě funguje pojistka jménem omluva. Věřte, že omluvou nikdy nic nepokazíte a pokud slovo „promiň“ dokážete vyslovit vy, naučí se to i váš partner.

6. Nehádejte se před dětmi

Zkuste své emoce ovládnout, pokud jsou u toho malé děti. Ono ani těm starším to nedělá úplně dobře, když na sebe táta s mámou pokřikují. Děti takovou situaci vnímají jinak než vy dospělí. Vyvolá v nich úzkost a někdy mohou mít pocity viny, že se hádáte kvůli nim. Pro zdravý psychický vývoj to určitě nic dobrého není.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Svědí vás chodidla a občas si dáte sklenku vína? Může se jednat o alergii na alkohol

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu