Mateřství je exkluzivní vztah. Proč se některé matky starají o své děti lépe a jiné hůře?

 Vztahy 
26. dubna 2019 12:32 / Gabriela Simenonová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Díky oxytocinu dochází při sbližování matky a dítěte k k velmi silnému poutu Shutterstock
Když se narodí dítě, bývá to oslavováno jako velká událost. Příchod nového života na svět doprovází ale i další neméně jedinečná a důležitá událost. Zrození matky. Proč se ale některé matky chovají ke svým dětem lépe než jiné? Co určuje hloubku mateřského citu?

Fakticky se žena stává matkou v okamžiku porodu svého prvního dítěte. Její mateřství se ale utváří již dávno předtím a vyrůstá z mnoha faktorů. 

Proč se ale některé ženy starají o své děti pečlivěji než jiné? Nové výsledky výzkumů ukazují, že to způsobuje koncentrace určitých hormonů. U zvířat se hormon oxytocin podílí na rodičovském a sexuálním chování, stejně jako na tvorbě blízkých vztahů. Jeho účinek je důležitý také při kojení. U zvířat, která neprodukují oxytocin, byla vysledována menší intenzita péče o mláďata.

Za všechno může oxytocin

V průběhu několika let byly prováděny studie, při kterých měřil tým vědců koncentrace oxytocinu lidským matkám v různých fázích těhotenství a data byla srovnávána s pozorováním interakce mezi matkou a jejím dítětem. Zohledněnými aspekty byly pohledy, emoce, dotýkání a mluvení.

Silnější pouto

Výsledky studie jsou fascinující. Počáteční koncentrace oxytocinu z prvního trimestru těhotenství předpovídají těsnost vazby mezi matkou a dítětem. Matky s naměřenými vysokými koncentracemi oxytocinu projevovaly větší pozornost a péči ve vztahu ke svému děťátku.

Navíc matky, kterým byly naměřeny vysoké koncentrace oxytocinu i v pozdních fázích těhotenství a po porodu, často prokazovaly chování vedoucí k vytvoření zvláštního, a silně pozitivního vztahu s dítětem. Zpívaly mu například zvláštní osobité písničky, koupaly nebo krmily je neobvyklým způsobem. Tyto matky také mnohem častěji miminka kontrolovaly, myslely na jejich pohodlí a bezpečí v době odloučení a zabývaly se více také budoucností dětí.

Exkluzivní pouto

Závěrem studie je zjištění, že koncentrace oxytocinu v prvním trimestru spouští tvorbu exkluzivního pouta mezi matkou a dítětem. Oxytocin zřejmě připravuje matky na vytvoření vazby k dítěti. Zjištění potvrzují fakt, že oxytocin se podílí jak na behaviorálním aspektu chování, tak na mentálním stavu. Obecně studie potvrdila existenci mezidruhově stabilních mechanismů, které jsou podkladem pro druhově specifické vyjádření rodičovského vztahu. (Dále čtěte: Jak uspat miminko? Kontroverzní téma, které budí velké vášně).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu